Regata na Máchově jezeře. První závod jachet se tady jel v roce 1932.

Regata na Máchově jezeře. První závod jachet se tady jel v roce 1932. | foto: Jan Procházka

Dřevěné plachetnice brázdí Máchovo jezero díky slavné rodině Formanů

  • 0
Přesně 85 let od chvíle, kdy na Máchově jezeře - tehdy ještě Velkém rybníku – vypluly dřevěné plachetnice, udržuje tuto tradici parta nadšenců ze Starých Splavů. O uplynulém víkendu tu uspořádali už osmý ročník jachtařské regaty dřevěných lodí poháněných větrem.

„Mottem této regaty je projevit obdiv a úctu ke stavitelům dřevěných plachetnic a jejich současným majitelům a navázat tak na tradici plachtění a jachetního sportu na Máchově jezeře. Vedle jachtařského zápolení v duchu zdravého sportovního kamarádství je součástí i část společenská, oslavující lidskou pospolitost a krásu Máchova jezera s panoramatem hradu Bezděz,“ popisuje smysl závodů jeden z organizátorů Václav Škába.

První závod jachet se na jezeře jel v roce 1932, tradici dřevěných jolových křižníků pak v roce 2010 obnovili Kamil Kolesa a Adam Forman, oba vlastníci plachetnic White Queen a Racek.

V následujících letech byla regata pořádána ve spolupráci penzionu Rut a Jachetního klubu JMJ Staré Splavy, který byl založen v roce 1946 jako nástupce českých a německých plachtičů ze třicátých let.

„Hádali jsme se, kdo z nás má rychlejší loď a vyústilo to v jejich vzájemný závod. Vyhrála White Queen a na její počest se jmenují závody po ní. Ona je vždy vyzyvatel, sami jsme ji ale už několikrát porazili. Další lodě se každý rok přidávaly,“ líčí člen posádky Racka, výtvarník Pavel Forman, jeden ze zakladatelů závodu.

Příjmení Forman je s historií závodů spjato stejně jako se Starými Splavy, jde totiž o potomky a příbuzné slavného režiséra Miloše Formana. Posádku plachetnice Racek tak tvoří nejen zmíněný Pavel Forman, dále pak režisérův prasynovec Adam a synovec, architekt Jan. Bez nich by tu závody nebyly.

Na začátku byla klukovská sázka

Ostatně penzion Rut ve Starých Splavech, kde se zpravidla konají slavnostní zahájení závodů, je místem, kde Miloš Forman jako dítě vyrůstal. V roce 2013 se z jednodenního závodu stala dokonce čtyřdenní akce a Pohár White Queen navštívilo až sto lidí a také německá televizní stanice ARD.

„Z klukovské sázky o basu šampaňského se časem stala nádherná regata, které se letos zúčastnilo 18 lodí a 45 členů posádek,“ dodává Václav Škába. Formanovi, o kterých byla řeč, se letos umístili druzí, pohár vítězů připadl jolovému křižníku kapitánky Terezy Šťastné s posádkou.

Přestože v létě můžete plachetnice na Mácháči spatřit poměrně běžně, těch dřevěných je už jen hrstka. Tyto lodě byly vyrobeny v bývalé NDR a nadšenci je opečovávají, aby mohli v létě rozvinout jejich plachty pod panoramatem Bezdězu.

Že na jezeře příliš nefouká a devítikilometrovou vzdálenost ze zátoky ve Starých Splavech kolem obou ostrovů a zase zpět urazí třeba za čtyři hodiny, nikomu nevadí. Důležitější je vítr ve vlasech za chechotu racků, podle pověsti duší mrtvých námořníků.