Chátrající zámek v Liberci.

Chátrající zámek v Liberci. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Na liberecké radnici se hádají, zda má město koupit, nebo nekoupit zámek

  • 12
Chátrající redernský zámek v centru Liberce je na prodej. „Měli bychom ho koupit, nebo alespoň s touto možností pracovat,“ vybízí náměstek primátora pro ekonomiku a strategický rozvoj Jan Korytář.

Podle něj jsou pro to hned tři důvody: šance vytvořit městský centrální park, vyřešit problém léta nevyužívaného zámku a sousedního Liebiegova paláce, který opustila Oblastní galerie, a zastavit chátrání budovy zámku. Stávající majitel pro něj totiž nemá využití a chodbami nebezpečně zavání plíseň.

Podle Korytáře ale není nutné koupit ho za každou cenu. „Podmínkami musejí být dobrá cena s možností splátek. Část areálu bude potřeba využít komerčně, aby se z velké části zaplatily náklady na provoz a za nutné považuji upořádání referenda, jehož výsledky bude město respektovat,“ vypočítává Korytář.

Podle něj je potřeba prověřit technický stav obou budov, promyslet využití a možnost získat dotace na opravy a provoz.

Nápadů, co by v zámku mohlo být, má celou řadu: třeba reprezentativní prostory, setkávání spolků, dům česko-německých vztahů, ale třeba i středisko duševního zdraví. „Dala by se do něj vrátit výstava českého sklářství, což by byl další magnet pro turisty,“ míní Korytář.

Herny a kasina v zámku?

Nápad koupit renesanční památku ze 16. století podporuje i další liberecký zastupitel Jaroslav Zámečník ze Starostů pro Liberecký kraj a předkládá návrh, jak zámek využít a zaplatit koupi i provoz: zřídit v něm kasino a herny.

„Prakticky všechny strany mají ve svém programu snižování počtu heren ve městě, nebo alespoň přesné vymezení oblastí, kde by rozhodně neměly být, což v podstatě povede ke snížení počtu heren až na třetinu. Takže by se tím daly obě věci spojit, počet heren by šel dolů a zámek by se zaplatil z poplatků za provoz automatů,“ uvažuje Zámečník.

Myšlenkou koupit zámek by se naopak nezabýval jeho stranický kolega a exnáměstek pro ekonomiku Jiří Šolc. „Kupovat šlechtické sídlo je rozmařilost,“ tvrdí Šolc.

Podle něj prostory zámku, ani zahrady kolem něj nejsou potřeba. „O otevření zahrad jsme se s vlastníkem už dohodli, stejně tak o ostraze a úklidu. Setkávací, komunitní a reprezentativní prostory mohou být v Liebiegově paláci a Českoněmecké centrum funguje na Ruprechtické ulici. Pro centrum duševního zdraví je vhodná například chátrající oční léčebna Machnín,“ míní. 

Rekonstrukce Liebiegova paláce by podle něj přišla minimálně na 200 milionů, zámku minimálně na dalších 300 milionů. „I při nejštědřejší evropské dotaci bychom potřebovali 75 milionů na spoluúčast. Na to město nemá a mít nebude,“ míní Šolc.

Opozice s Korytářovým návrhem nesouhlasí

Město má podle Šolce jiné naléhavé platby, například spoluúčast na modernizaci nemocnice nebo vyrovnání s firmou Eltodo a navíc splátky městského dluhu.

„Peníze za posudky a referendum považují za vyhozené oknem. Bylo by lepší domluvit se s vlastníkem na lepším využití areálu, například prohlídky zámku či divadlo v zahradách,“ poznamenává Šolc.

Komunisté označili Korytářův návrh za nereálný. „Je to jen předvolební kampaň,“ vyjádřila se jejich krajská šéfka Dana Lysáková.

Liberecký primátor Tibor Batthyány se na koupi zámku dívá s rezervou. „Beru to jako námět, ale v současnosti na to opravdu nemáme,“ míní.

Pokud by měl dostat podobu záměru, musel by být podložený čísly a podrobně rozpracovaný. „Můžeme si ho uložit do šuplíku a čekat, až bude možné sehnat peníze,“ upřesňuje.

Náměstek Korytář se ale nevzdává. „Když budeme řešit Liebiegův palác, měli bychom to dotáhnout do konce. Navíc zámeček v Machníně městu nepatří. Mělo se o něj soudit, ale neudělalo to a teď je z něj ruina,“ reaguje Korytář s tím, že šlo o námět k diskusi.

„Chtěl jsem jen, aby mi zastupitelé řekli – je to dobrý nápad, budeme v něm pokračovat, nebo je to hloupost, jdeme od toho,“ dodává.