Nádraží v Jesenném

Nádraží v Jesenném | foto: KÚLK

Škodliviny zamořily půdu i studny u nádraží v Jesenném. Pomoci má kraj

  • 9
Přes dvacet let se na vlakovém nádraží v Jesenném na Semilsku přečerpávaly nebezpečné chemikálie. Chlorované uhlovodíky zamořily půdu a ohrožují i spodní vody. Liberecký kraj uvažuje o poskytnutí dotace obci Jesenný na zmapování ekologických škod a jejich odstranění.

K sanačním pracem došlo v první polovině 90. let. Z důvodu nedostatku finančních prostředků byly práce zastaveny.

„Na nádraží se překládala spousta perchloru a trichloru. Dostaly se do podzemí, kde jsou tyto nebezpečné látky dodnes, příroda si s nimi sama neumí poradit. Malé množství se už objevilo i v řece Kamenici, a ta je vodním tokem s vodárenským využitím,“ popsal situaci odcházející náměstek hejtmana pro životní prostředí a zemědělství Josef Jadrný.

Na železniční zastávce v Jesenném přečerpával národní podnik Chema perchlorethylen a trichlorethylen z cisteren od 70. až do 90. let minulého století. Chemikálie jsou v půdě území o rozloze přes 75 tisíc metrů čtverečních.

„Zasaženy jsou i studny, které nemohou lidé žijící v okolí používat. Problém nastává v období sucha, kdy není dostatek vody v náhradních zdrojích. Do oblasti musíme vodu dovážet,“ popsal před časem starosta obce Jesenný Petr Hlůže.

Látky mohou poškodit mozek

Látky mohou být v nadměrném působení nebezpečné lidskému organismu a mohou způsobit poškození mozku, očí, ledvin, jater a dalších orgánů. O perchloru hovoří Mezinárodní agentura pro výzkum rakoviny jako o pravděpodobném lidském karcinogenu. Do organismu člověka se dostává například právě z kontaminované vody.

Obec Jesenný žádá o evropské peníze na zpracování analýzy rizik přes Operační program životní prostředí, který řeší staré ekologické zátěže. Podle odhadů může vyčištění vyjít i na víc než deset milionů korun. Pro obec Jesenný se sedmimilionovým rozpočtem je vydání podobné částky utopií.

„Jsme rádi, že už se problém řeší, sami bychom ho nezvládli. Proběhnout by měl zpřesňující průzkum, aby se stanovila metoda, jakou se bude škoda likvidovat a kolik by to stálo. Jen průzkum bude stát dva miliony. Je potřeba to vyřešit, jinak chemikálie začnou páchat další škody,“ uvedl starosta Jesenného Petr Hlůže.

Náprava snad za dva roky

„Jesenný je ve stadiu rozpracovanosti, bude se pokračovat dál. Věřím, že za dva roky by obec mohla uspět,“ uvedl náměstek Jadrný.

„Z hlediska nebezpečnosti odpadů a jejich průniku do spodních vod je Jesenný nesrovnatelně horší než nelegální skládka odpadů v Bulovce, kterou se letos podařilo definitivně odstranit. Také v Jesenném bychom ale chtěli, aby se finančně podílel vlastník nádraží SŽDC nebo obec. Podnik už zanikl,“ dodal.

Správa železniční dopravní cesty upozornila na to, že ekologická zátěž vznikla činností jiného subjektu.

„SŽDC jako vlastník pozemku poskytuje součinnost při řešení tohoto problému. Případnou finanční spoluúčastí se budeme ještě zabývat,“ uvedla vedoucí tiskového oddělení Správy železniční dopravní cesty Kateřina Šubová.