O vstupu na Ještěd vyjednával s Rattajem (vlevo) primátor Tibor Batthyány...

O vstupu na Ještěd vyjednával s Rattajem (vlevo) primátor Tibor Batthyány (vpravo). | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Miliardář Ještěd přímo nedostane, město vybere provozovatele v soutěži

  • 16
Nejen slovenský miliardář, ale kdokoli, kdo bude mít zájem o lyžařský areál na Ještědu, se může přihlásit do veřejné soutěže. Má na to šedesát dní. Poté vyberou zastupitelé toho nejlepšího, který bude mít chuť v následujících letech investovat peníze i čas do střediska, které je dlouhodobě pro město Liberec ztrátové.

Jen za posledních pět sezon šlo do minusu téměř sedmdesáti milionů korun.
Ve čtvrtek večer odsouhlasili zastupitelé záměr, na jehož základě budou vybírat nejvhodnějšího strategického partnera pro spolupráci při provozu sportovně-rekreačního areálu Ještěd.

Středisko chtějí pronajmout maximálně na pětadvacet let. Výzvu zveřejní město do týdne. V současnosti provozuje zimní středisko městská společnost Sportovní areál Ještěd (SAJ). Ta ale nemá na jeho rozvoj peníze, přitom je nutné investovat především do sjezdovek a zázemí.

Primátorovi vyčítali, že upřednostňuje miliardáře

O Ještěd už projevila zájem společnost Tatry Mountain Resort (TMR) slovenského miliardáře Igora Rattaje. Ten chce do areálu investovat až tři čtvrtě miliardy korun. V první etapě chtěl vybudovat širokou sjezdovku Nová Skalka, která už je zanesená i v územním plánu. I s modernizací zázemí by ho to přišlo na dvě stě padesát milionů korun.

O vstupu na Ještěd vyjednával s Rattajem primátor Tibor Batthyány (býv. ANO) více než rok. A sklidil za to kritiku od zastupitelů. Ti mu vyčítali, že o jednání nemají žádné informace, a že podmínky, za kterých lze areál pronajmout, ušil na míru právě firmě TMR.

Po dohodě se všemi zastupiteli nakonec předložil primátor kompromisní návrh. V něm zazněly mimo jiné i podmínky, aby měl zájemce minimálně tříleté zkušenosti se správou a provozem horského lyžařského areálu o obdobné kapacitě jako je Ještěd. A připraven musí mít rovněž strategický plán rozvoje střediska a návrh investic.

Seznam zájemců zveřejní v červnu

Výzvu zveřejní město na úřední desce i formou inzerce v celostátních denících. A na červnovém zastupitelstvu má primátor předložit svým kolegům seznam zájemců. Otázkou zůstává, kolik jich bude.

O jednom údajně ví zastupitelka za Změnu pro Liberec a předsedkyně představenstva SAJ Zuzana Kocumová. Ta nedávno prohlásila, že se jí ozval možný zájemce. O koho jde, ale odmítla říci.

Vstup bohatého investora v podobě TMR by uvítali hlavně lyžaři. Někteří z nich ve čtvrtek večer předstoupili před zastupitele, aby je přesvědčili, že je to pro Ještěd jedna z posledních šancí.

„Znám řadu sportovních areálů, ale neznám jediný, který by byl tak ztrátový jako Ještěd. Podívejte se třeba na Planicu na Slovinsku. Ta byla černou dírou jako Ještěd a najednou se z ní stalo středisko, které je vysoce výdělečné. Proč? Změnil se management a investovalo se do něj velké množství peněz. V současné době má osm skokanských můstků, z toho sedm pokrytých hmotou a připravených celý rok ke skákání. Když si uvědomím, že na Ještědu nebyl za rok jediný závod, je mi do pláče. Planica se stává cílovým městem pro desítky německých cestovních kanceláří. A Ještěd? Pochybuji, že ho má v nabídce nějaká česká cestovka,“ prohlásil Jaroslav Honců.

Poslední nájemce zanechal dluhy

Zastupitelům také doporučil, aby až budou rozhodovat o tom, zda má Ještěd žít, nebo spát jako Šípková Růženka, měli na paměti, že jej může zachránit pouze silný investor. A v podobném duchu mluvil i Jan Lesák, autor petice Máme hůlky v ruce, která koluje internetem.

„Na Ještědu jsem prakticky vyrůstal, je mou srdeční záležitostí. Ještě tam občas vypomáhám jako instruktor lyžování. Jediná možná sjezdovka na severním svahu pro začátečníky i děti je Liberecká, ale ta je zároveň nejnebezpečnější, protože je úzká. Že na ní jde skutečně o život jsme bohužel i s dětmi viděli v přímém přenosu letos v lednu, kdy se tam lyžař srazil se čtyřkolkou horské služby,“ uvedl Lesák.

Pokud se podle něj urychleně s Ještědem něco nestane, bude z tohoto místa ostuda pro Liberec a z chlouby se stane noční můra.

V minulosti už město jednou areál soukromé firmě pronajalo, skončilo to ale neúspěchem. Firma Snowhill jej provozovala od roku 2006, o tři roky později převzala radnice středisko zpět, ovšem i s dluhem čtvrt miliardy korun.