Kultovnímu vysílači na Ještědu podzim sluší.

Kultovnímu vysílači na Ještědu podzim sluší. | foto: Hotel Ještěd

Ještěd usiluje o zapsání na seznam UNESCO už léta, není ale připravený

  • 1
Originální vysílač a hotel na Ještědu tento týden zesnulého architekta Karla Hubáčka čeká dlouhá léta na zapsání do seznamu světového dědictví UNESCO. Stát o to má velký zájem, stavba prý ale zatím není připravena. Důvodem přitom není jen potřebná rekonstrukce, ale třeba i chybějící plán rozvoje stavby.

Například i nároční japonští turisté by Liberec s dominantou hotelu na Ještědu zařadili do svého oblíbeného itineráře, který kopíruje všechny světové památky UNESCO. A mohli by si jej tak nejen vyfotit, ale i "odškrtnout". Zatím ho ale míjejí bez povšimnutí.

Zanesení Ještědu na nejprestižnější seznam se slavné Hubáčkově a Masákově stavbě už léta nedaří. A důvodem podle památkářů není jen nutná rekonstrukce.

Achitekt Karel Hubáček

Ještěd zatím neuspěl navzdory tomu, že figuruje v takzvaném indikativním seznamu. Tedy jakémsi "předvýběru" památek, které by stát rád viděl na soupisu.

Zpracování podrobné návrhové dokumentace také stagnuje. "Na nominaci se vždy vybírá ten projekt, který je v nejvyšší fázi přípravy, nejde tedy o nějaké 'lásky - nelásky'. V této fázi to jsou Památky Velké Moravy. Byli bychom rádi, kdyby se je podařilo zapsat do blížícího se Cyrilometodějského výročí, které bude v roce 2013," řekl mluvčí ministerstva kultury Jan Cieslar.

Upozornil také na fakt, že žadatel, kterého UNESCO odmítne, už nikdy nedostane druhou šanci. Nominaci charakterizoval jako velkou diplomacii a dlouhý proces, který se nesmí uspěchat. Ještěd prý není ve fázi připravenosti, která by teď zaručovala velké šance.

"V případě Ještědu dosud nebyly vyjasněné vlastnické vztahy. Pokud chcete něco nominovat na seznam, musíte mít také plán rozvoje a udržitelnosti. Bez zajištění vývoje do budoucna by to mohla být překážka a představovalo by to riziko," doplnil mluvčí ministerstva.

Majitel se zapsáním na seznam UNESCO souhlasí

"Vztahy jsou jasné. Ještěd vlastní Radiokomunikace," oponuje náměstkyně krajského hejtmana pro kulturu Lidie Vajnerová. "Právnička firmy mi také nedávno sdělila jednoznačné stanovisko nových australských akcionářů, které zní: Neprodávat žádný nemovitý majetek, tedy ani Ještěd," dodala náměstkyně.

Ještěd

Právničku se podle svých slov náměstkyně snažila přesvědčit o tom, aby Radiokomunikace i kraj začaly společně pracovat na splnění nutných podmínek k zápisu.

"Jde o to vymezit, co může udělat krajský úřad, a co oni, jako vlastníci. V lednu budeme mít další schůzku, která nás posune dál," doplnila Vajnerová.

Kraj už například zřídil webové stránky jestedliberec.cz. Také archivuje články o stavbě. I to jsou podle náměstkyně dvě z nutných podmínek zápisu. Radiokomunikace prý zápis podporují. Samozřejmě za předpokladu, že bude zachován přístup k telekomunikačním technologiím.

"V minulosti jsme již na toto téma jednali s vedením Libereckého kraje i s Národním památkovým ústavem, jednání ale bohužel nevedla ke kýženému cíli. Jsme ale připraveni jednat znovu," uvedl mluvčí Českých radiokomunikací Kamil Chalupa.

Skutečnost, že Ještěd potřebuje opravy za desítky milionů, podle památkáře Jiřího Křížka zápisu nebrání. "Zapsání na seznam není podmíněno jeho opravou, příkladem je vila Tugendhat v Brně. Ještěd navíc není v havarijním stavu," zmínil před časem Křížek.