Hora Vlhošť, nejvyšší bod CHKO Kokořínsko

Hora Vlhošť, nejvyšší bod CHKO Kokořínsko | foto: Martin Janoškapro iDNES.cz

Jestřebští nechtějí slatinu za památku, bojí se podmáčení pozemků

  • 5
Návrh na vyhlášení národní přírodní památky Jestřebské slatiny na Českolipsku se setkal s vlnou odporu místních obyvatel. Bojí se dalšího podmáčení pozemků. Zástupci CHKO Kokořínsko, kde se slatiny nachází, ale tvrdí, že některým rostlinám se na celém světě daří pouze tam.

"Naši lidé nesouhlasí především proto, že Jestřebí je nízko položená obec a devadesát procent z nich má problémy s podmáčenou půdou kvůli vysoké hladině spodních vod. Když zaprší, nebo je vyšší voda, má většina z nich ve sklepích několik desítek centimetrů vody," vysvětlil starosta obce Karel Schreiner.

Chráněná krajinná oblast Kokořínsko

CHKO Kokořínsko byla vyhlášena v roce 1976 a její rozloha činí 271, 57 kilometrů čtverečních. Nachází se na území tří krajů (Liberecký, Středočeský a Ústecký) mezi Mělníkem a Českou Lípou.

Nejvyšším místem je Vlhošť (614 metrů nad mořem) ležící v Libereckém kraji, nejnižším niva potoka Liběchovka v Želízích (175 metrů nad mořem) v kraji Středočeském.

Krajina má kaňonovitý charakter, v severní části přechází v pahorkatinu. Nejnavštěvovanější část území zaujímá přírodní rezervace Kokořínský důl.

Pro území CHKO Kokořínsko jsou typické pískovcové skály, z nichž mnohé vytvářejí rozličné tvary - skalní převisy, drobné jeskyně, výklenky a římsy.

Před několika dny se zástupci CHKO i ministerstva sešli s místními obyvateli a z diskuse vyplynulo, že Jestřebští vyhlášení přírodní památky podpoří pouze za předpokladu, že CHKO Kokořínsko a Povodí Ohře vyčistí Robečský potok, který jim zavodňuje pozemky. Tento názor starosta Karel Schreiner zakomponoval do námitky proti vyhlášení národní přírodní památky (NPP), kterou předloží ke schválení zastupitelstvo obce 8. března.

Píše se v ní: "Obec Jestřebí zásadně nesouhlasí s dalším rozšiřováním již vyhlášených přírodních památek a rezervací, ani vyhlašováním nových, pokud nebude smluvně garantováno odvodnění okolí obce a kompenzace vzniklých ztrát majitelům dotčených pozemků."

Povodí Ohře na odbahnění nemá peníze

"Když záporné stanovisko obce odsouhlasí zastupitelstvo, zašleme ho na ministerstvo, ale tam si stejně udělají co chtějí," řekl starosta Schreiner.

Dále v prohlášení stojí, že obec žádá melioraci pozemků u obytných domů, odbahnění Novozámeckého rybníku, údržbu místních toků a pročištění stružek v okolí obce.

S tím má ale problém Povodí Ohře. "Mokrou půdu neovlivňuje rybník, půda je nasycená vodou všude. Vše vyřeší čas," řekl v diskuzi zástupce společnosti Pavel Eger. Hlavním důvodem je nedostatek peněz. Jen na odbahnění rybníka by bylo potřeba 750 milionů korun.

Žije tam i kryticky ohrožený modrásek a jeřáb

Slatiny na Jestřebsku a Dokesku jsou dnes součástí dvou evropsky významných lokalit. Území o rozloze 184 hektarů označují ochranáři za jeden z nejcennějších slatinných biotopů v České republice.

Kokořínsko, had

Podle biologů z CHKO Kokořínsko se v lokalitě Jestřebské slatiny vyskytují rostliny, které nelze najít jinde na světě.

"Jsou to orchidej prstnatec český a masožravka tučnice česká. Vzácné jsou také hrotnosemenka bílá, plavuňka zaplavovaná. Z živočichů zde žije kriticky ohrožená zmije obecná, modrásek očkovaný a jeřáb popelavý," zaznělo také na setkání s místními obyvateli.

Ochranáři argumentují v této souvislosti tím, že pokud nebude NPP vyhlášeno, mohly by některé vzácné rostliny definitivně zmizet.