V Libereckém kraji zatím schází značené stezky pro koně. Snímek je ze Žďárku. | foto: Bořivoj Černý, MAFRA

Jezdíte na koni? Po nových stezkách se dostanete až do Německa

  • 0
Sednete na koně a po speciálně značené hipostezce projedete desítky kilometrů. Dostanete se do jiného kraje nebo i Německa. To nabízí projekt Podralského nadačního fondu. Plánovaných 70 kilometrů tras povede Libereckem a Českolipskem.

V Libereckém kraji přitom zatím není ani metr značené stezky pro koně. Lidé si sice mohou na koni zarajtovat v jízdárnách, putování volnou krajinou třeba i na velké vzdálenosti je v kraji problém.

KOŇSKÉ MAPY

Projekt počítá i s vydáním mapy s vyznačenými stezkami. Jejich značení je podobné jako u klasických turistických. Bílá kostka o rozměrech 10 x 10 centimetrů má jen uprostřed modré, zelené, červené nebo žluté kolečko o průměru 6 centimetrů. Jako u turistických značek je červená hlavní magistrálou, naopak žlutá místní spojnicí.

"Jiné kraje jsou už mnohem dál, řada jich už je propojena a na koni se dá dostat třeba i do Německa nebo Rakouska," uvedl Miroslav Těšina ze sdružení Cyklisté Liberecka. Je autorem myšlenky na zbudování stezek na Liberecku, které by kopírovaly staré formanské cesty.

Projekt podal Podralský nadační fond. Z dotace by se zpracovala projektová dokumentace, vyznačily stezky, zpevnila by se část cest nebo se postavily lávky nebo se celý projekt propagoval.

"Chceme se propojit s německými hipostezkami, v okolí Bezdězu by se zase napojily na středočeské stezky. Tam už jich mají vyznačeno přes tisíc kilometrů," řekl Těšina.

Na stezkách vzniknou i odpočinková místa pro koně

Na trase se počítá s celkem sedmi koňskými stanicemi. Koně se na nich občerství, jezdci se mohou najíst, vyspat nebo vykoupat. Stanice mají vzniknout například v Brništi, na rančích Malevil, v Křižanech nebo v Osečné.

"Slibujeme si od toho zvýšení turistického ruchu, zvýšila by se volnočasová infrastruktura. Celý region Podralska může nabídnout malebnou krajinu," zmínil Petr Kubíček, předseda správní rady Podralského nadačního fondu.

V Libereckém kraji zatím schází značené stezky pro koně, to by se ale mělo brzy změnit. Nový projekt počítá s desítkami kilometrů stezek. Snímek je ze Žďárku.

V Libereckém kraji schází značené stezky pro koně. Středočeský kraj je na tom mnohem lépe.

Stezky by podle domluvy s Vojenskými lesy a statky vedly například i bývalými vojenskými prostory. "Stáli bychom o pomoc Libereckého kraje," uvedl Těšina.

Sousední Středočeský kraj je v budování hipostezek mnohem dál. V regionu je vyznačeno přes 1 200 kilometrů stezek. Kraj na jejich vybudování ještě za bývalého hejtmana Bendla věnoval přes tři miliony korun.

O vyznačené stezky se bude starat Klub českých turistů.

Některá pravidla na hipostezkách

Maximální počet koní ve skupině je na hipostezce stanoven na deset. V případě většího počtu je zapotřebí dodržet minimální vzdálenost 500 metrů od posledního koně. Skupina nesmí vyjíždět z trasy za účelem projížděk po polích a loukách mimo stezku, vjíždět do lesů, rušit zvěř nebo ji nahánět. Na stezce jde především o turistiku, na některých úsecích se dá cválat, je na nich zakázáno jezdit tryskem. Je zakázáno tábořit mimo určená místa a rozdělávat oheň.