Po kalamitě, která je poničila v minulých letech, vstaly Jizerské hory z mrtvých.

Po kalamitě, která je poničila v minulých letech, vstaly Jizerské hory z mrtvých. | foto: Barbora Buřínská, iDNES.cz

Mrtvý les na vrcholcích hor je pryč. Jizerky jsou čistší než Jeseníky

  • 5
Jizerské hory už nejsou zničeným lesem. Pomohly tomu odsířené elektrárny spolu s ekologickými organizacemi. Bitva ale neskočila. Problém dnes představují oxidy dusíku vznikající hlavně z dopravy. Stromy kvůli nim rostou rychleji a vyčerpávají živiny, pak ztrácejí listí nebo jehličí.

"Lesy jsou dnes sice na pohled zelené, stále ale jde o monokultury smrku náchylné ke kalamitám. Les není druhově různorodý," zmínil ředitel Nadace pro záchranu a obnovu Jizerských hor Ondřej Petrovský.

Právě tato nadace bojuje za zdravé Jizerky už dvacátým rokem. Bez nadací přerozdělovaných peněz by řada ekologických organizací nemohla prakticky pomáhat Jizerkám vysazováním původních dřevin.

Do obnovy přírodní skladby lesů a podpory ekovýchovy investovala zatím nadace zhruba 15 milionů korun.

"Na ekovýchovu se obecně shání peníze hůř, než na praktickou ochranu přírody. Nadace je z toho pohledu důležitá," říká Jiří Antl z ekologické organizace Čmelák - Společnost přátel přírody.

Proměnu Jizerských hor dnes nelze přehlédnout.

"To, jak teď vypadají Jizerské hory, je naprosto neporovnatelné s dobou před dvaceti lety. Je to do jisté míry dáno snížením průmyslového znečištění, odstavením elektráren," řekl vedoucí Chráněné krajinné oblasti Jizerské hory Jiří Hušek.

Doslova příjemným šokem byl pro vědce rozsáhlý výzkum znečištění z námrazy v českých horách.

Jizerky byly ještě před dvaceti lety synonymem zničené přírody a umíraly v nich celé hektary lesa. Dnes patří k nejčistším v zemi. Podle vědců jsou na tom dokonce lépe než Jeseníky.

"Nečekali jsme, že výsledky budou takto překvapivé. Obecně jsme mysleli, že jsou severní Čechy špinavější, než je například Šumava," řekl před časem geochemik Vladislav Chrastný.