Johnson Controls na českém trhu působí od roku 1992. Má dohromady deset závodů a zaměstnává více než šest tisíc lidí. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Nová šance pro Českolipsko. Továrna chce dát práci až stovce lidí

  • 5
Českolipsko dostalo šanci, jak se vymanit ze sevření vysoké nezaměstnanosti. Ve čtvrtek totiž v českolipské průmyslové zóně otevřeli novou továrnu americké skupiny Johnson Controls. Podnik vyrábějící součástky pro automobilový průmysl nabídne do konce příštího roku až sto nových pracovních míst.

Českolipsko trpí největší nezaměstnaností v Libereckém kraji. O jednu pracovní nabídku se tu pere bezmála šestnáct uchazečů.

Podle ředitele továrny Josefa Windische bude velkou roli hrát aktuální situace na trhu automobilového průmyslu. "Záleží samozřejmě na tom, jak porostou naši zákazníci. Když porostou oni, porosteme i my. Není to tedy zcela v našich rukou, ale předpokládáme, že se továrna rozšíří," řekl.

"Výroba je sezonní záležitostí. Na jaře a v létě počítáme s navýšením a největší bude potom na podzim." Nový podnik, kde v tuto chvíli pracuje zhruba stovka lidí ve zkušebním provozu, má při využití celé kapacity ročně vyprodukovat více než patnáct milionů boxů, krytů a vík pro automobilové baterie, které vyrábí další závod Johnson Controls ve stejném průmyslovém parku.

"Zkrácením přepravních vzdáleností můžeme ještě více zlepšit praktiky udržitelného rozvoje," vysvětlil mluvčí společnosti Vítězslav Horák. Továrna ukrývá vysoce moderní technologické zařízení. Energii k provozu může částečně čerpat ze solárních panelů umístěných na střeše budovy a velmi dobře si poradí také s odpadem, i když ten je podle informací společnosti minimální.

Moderní recyklační systém

To vše díky modernímu recyklačnímu systému, který umí vzniklý odpad přímo uvnitř závodu zpracovat a nabídnout k dalšímu využití. Výrobu v "Česká Lípa Poly", jak se továrna nazývá podle polypropylénových umělých hmot, zajišťují plně automatizované stroje.

Jejich provoz mají pod dohledem odborní technologové, mimo jiné prostřednictvím moderních vstupních panelů. Nedílnou součástí výroby jsou také stojany se vzorky, jejichž kvalita se pravidelně každé čtyři hodiny kontroluje.

V tovární hale, kde platí přísné bezpečnostní podmínky, najdou zaměstnanci také motivační tabule s informacemi o výrobě, její kvalitě a výkonnosti, jako to bývá běžné v podobných provozech.

Johnson Controls má v regionu dva závody na výrobu autopotahů v České Lípě a Stráži pod Ralskem a také závod na výrobu autobaterií pro automobily v České Lípě. Společnost na českém trhu působí od roku 1992, má zde v tuto chvíli dohromady deset závodů a zaměstnává více než šest tisíc lidí.

Baterie pro hybridní vozidla

Svými výrobky zásobuje přední automobilky a prodejce po celém světě více než třetinou všech konvenčních baterií.

"Pomocí inovací budujeme i závody pro výrobu špičkových baterií určených pro hybridní a elektrická vozidla. Byli jsme první společností na světě, která začala sériově vyrábět baterie pro hybridní vozidla," informoval Horák. Nová továrna má být plně vybavená v březnu příštího roku.