Nové tváře ODS do voleb. Zleva Jana Opočenská, Juraj Raninec a lídr kandidátky...

Nové tváře ODS do voleb. Zleva Jana Opočenská, Juraj Raninec a lídr kandidátky Dan Ramzer. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

ODS se chce v Liberci odrazit ode dna. S lékaři a bez starých tváří

  • 9
Bez jmen, která dráždí, s mladými lidmi a poprvé v historii i s nestraníky jde do krajských voleb strana ODS. Její členové doufají, že se jim zase podaří obnovit důvěru voličů a získat jejich hlasy. Přivábit je chtějí hlavně na výrazné osobnosti, mezi nimiž nechybí podnikatelé, starostové ani lékaři.

Na kandidátce naopak schází jméno exprimátora Liberce Jiřího Kittnera či zastupitele Ondřeje Červinky, tedy lidí dlouhodobě spjatých s někdejší vládou ODS na liberecké radnici.

„Byl jsem v návrhu, ale nedal jsem s kandidaturou souhlas. Rozhodl jsem se, že ještě kandidovat nebudu a kraj ani nikdy nepatřil mezi mé priority,“ zmínil Kittner.

V politice už se aktivně neangažuje šest let. Podle Dana Ramzera, lídra ODS v Libereckém kraji, se ale jeho jméno stále připomíná.

„Vím, že minulost se za námi dlouhodobě potáhne a není jisté, jestli se někdy vyvětrá. Za námi dnes ale žádný Syner nestojí. Petr Syrovátko je jen řadový člen strany, avšak musíme si uvědomit, že nebýt jeho, nikdy by nebyl v Liberci hokej a nikdy bychom nefandili ve finále play off,“ poznamenal Ramzer, který bude útočit na hejtmanské křeslo.

Ve volbách chce ODS získat v krajském zastupitelstvu deset mandátů. A kromě Ramzera bude o hlasy usilovat i starosta Jablonce nad Nisou Petr Beitl, který je dvojkou či místostarosta České Lípy Juraj Raninec, jemuž připadlo pořadové číslo tři.

Lékař i vysokoškolská studentka

Do první pětky se dostal i liberecký lékař Jiří Chalupa, a také mladá vysokoškolská studentka Jana Opočenská. Ta je členkou ODS již od osmnácti let a v politice navazuje na rodinnou tradici. Její otec byl v Libštátě na Semilsku, odkud pochází, dlouholetým starostou.

Pokud by měli občanští demokraté sestavovat koalici, kromě komunistů by do ní šli s kýmkoli, bez ohledu na osobnosti.

Na kampaň má strana k dispozici zhruba 1,2 milionu korun. Vést ji tak bude ve velké míře přes elektronická média, především využije Facebook, Twitter či Instagram a webové stránky Fajnkraj. A stejně jako její soupeři z ostatních stran i ODS sází v kraji na přímý kontakt s voliči.

„Chceme projet maximum měst. Víme, že úbytek naší voličské základy je markantní, a to nejvíce v Liberci. I proto doufám, že je naši kandidáti osloví,“ zmínil Ramzer.

Politici se chtějí zaměřit na zdravotnictví, školství i rychlou a bezpečnou dopravu. „Je třeba si uvědomit, že tu není jen liberecká nemocnice, ve špatném stavu je i ta českolipská, do níž je třeba investovat. Stejně jako do krajských silnic, a to i do těch, v níž nevládnou Starostové,“ prohlásil Juraj Raninec.

ODS naposledy v kraji vládla nepřetržitě osm let od roku 2000. Tehdy získala téměř pětadvacet procent hlasů a hejtmanem se stal Pavel Pavlík. O čtyři roky později ji přízeň voličů vynesla až 36 procent hlasů. Křeslo hejtmana tehdy obsadil Petr Skokan.

Hned v následujících volbách v roce 2008 se sice podařilo straně získat dvanáct mandátů, jenže i s tímto počtem nakonec skončila v opozici poté, co se vítězná ČSSD spojila s komunisty.

Rok 2012 už byl pro stranu ve znamení porážky, v krajském zastupitelstvu obsadila ODS s Evou Bartoňovou v čele jen pět křesel, když straně dalo hlas pouze 9,26 procent voličů.