„My jsme generální úklid stihli už v únoru, jinde ho dělají až v březnu,“ říká...

„My jsme generální úklid stihli už v únoru, jinde ho dělají až v březnu,“ říká kastelán Jiří Holub. | foto: Tomáš Lánský, 5plus2.cz

Na zámku je to v zimě jako v ledničce, říká kastelán Hrubého Rohozce

  • 1
Jako jeden z mála kastelánů v Česku nečeká až na jinde obvyklé dubnové zahájení sezony, ale zámek Hrubý Rohozec zpřístupňuje i přes zimu. Aby lidé věděli, jak se v zámku cítili jeho poslední majitelé, kteří rozhodně žádný komfort nezažívali.

„Návštěvníci se u nás cítí jako kremrole čerstvě vytažené z mrazáku,“ říká kastelán zámku Jiří Holub.

Zámky přes zimu hibernují, Hrubý Rohozec nikoliv. Proč?
Rohozec a čert nikdy nespí. Zámek je tu pro lidi a tak otevíráme, jak to jde. Už pátým rokem děláme vánoční prohlídky, kdy se lidem představují nové místnosti. Zámek se snažíme mít v rozumné míře otevřený i v lednu a únoru, ale ve studeném počasí sem pouštět hodně lidí nedělá dobrotu. Takže do konce března jsou otevřené jen víkendy.

Je to náročné pro průvodce, když se zámek nevytápí?
Za sebe musím říct, že je to hrozné. Jak pro průvodce, tak návštěvníky. Tím, že průvodci mluví, si zimu tolik neuvědomují. Hosté však odtud vycházejí jako kremrole vytažené z mrazáku. Naštěstí máme kavárnu, která je pak zase rozehřeje.

Jak se vám v takovém prostředí pracuje?
Když se snažíte rozetřít vosk na nábytek a vosk vám zamrzá rovnou na štětce, je to marast. Zámek je jak lednička, drží si ještě v květnu svoje čtyři stupně, co v zimě nabral.

V čem je atmosféra zimního zámku odlišná od hlavní sezony?
Je to jiné, projít si barák, když je vychladlý. Po pozemkových reformách přišla šlechta o možnost topit svým dřevem, takže se vytápěly jen tři místnosti. Salón, jídelna a ložnice. Všude jinde jim byla zima tak, jak je návštěvníkům dneska. A mohu říct, že dojem z návštěvy zámku je v zimě hodně odlišný.

To tu bydleli i v téhle strašlivé kose?
Právě že tu Desfoursové už pak moc nebydleli, koupili několik pražských bytů a byli tam, kde měli ústřední topení a teplou vodu. Zámek užívali jen jako víkendový a sezonní dům.

Co brání jiným zámkům, aby otevřely také v zimě?
Tady je zakořeněná určitá stabilita, která se dodržuje. Je to zažitý zvyk, mít v zimě zavřeno. Zavíracím pondělkům rozumím, den na pořádný úklid, vyvětrání a odpočinek prospěje zámku i personálu. Nechci nikoho kritizovat. My jsme třeba generální úklid stihli už v únoru, jinde ho dělají až v březnu.

Hlavní otevření zámku je 14. března. Na co se lze těšit?
Novinek nebude tolik, v současnosti máme otevřeno vše, co ještě jde. Třetí prohlídkový okruh je rozšířen o zámeckou kuchyni a byt kuchařky. Poslední, třináctou komnatou je zbrojnice, kde je dnes depozitář. Jakmile dokončí centrální depozitář v Zákupech, přesunou se tam věci od nás. Pak bychom prostory otevřeli.

Budete pokračovat v pořádání pikniků v parku?
Ano, to se hodně chytlo. Chceme být přátelský park, vybízíme lidi, aby se nepohybovali jen po pěšinách, ale aby se taky třeba váleli v trávě a park si náležitě užili. Maminky zjistily, že nemusí hlídat dítě, není tu silnice. Rozšířili jsme kavárnu přes okno, půjčujeme deky a deskové hry s knížkami, také prodáváme piknikové koše s vínem, kávou, ovocem, chlebíčky a závinem.