Vysílač na Ještědu

Vysílač na Ještědu | foto: Dan Materna, MAFRA

Kdo se postará o Ještěd? Nový nájemce se stále hledá

  • 3
Budoucnost Ještědu je nadále nejasná. Přestože se památkáři a architekti dohodli, jak by měly opravy horského hotelu a vysílače Ještěd vypadat, stále se neví, kdo ho bude provozovat a především kdo zaplatí jeho opravy.

Na revitalizaci chátrajícího horského hotelu by se měl podílet právě také budoucí nájemce. To bylo jednou z podmínek vlastníků národní kulturní památky, společnosti České radiokomunikace, která vypsala výběrové řízení na dlouhodobého nájemce.

Komise pro záchranu Ještědu

Kraj nechal sestavit komisi složenou z odborníků, architektů a památkářů, kteří vytvořili soubor doporučení pro obnovu Ještědu. Měl by posloužit například k přípravě žádosti o dotaci z ministerstva kultury.

Odborná komise například doporučila při revitalizaci respektovat památkové hodnoty. Kromě toho je nutné je investovat do interiérů hotelu – vyměnit nábytek a rekonstruovat technické vybavení.

Počet uchazečů je tajný. Jisté je, že jedním z nich je současný provozovatel, společnost Ještěd. "Radiokomunikace požadovaly nabídku, která představuje, jak by vypadal dlouhodobý nájem včetně oprav, a tu jsme předložili," řekl jednatel společnosti Ještěd a bedřichovský starosta Petr Šmaus.

Do konce března by měl mít vlastník jasno. Kamil Chalupa, mluvčí Českých radiokomunikací, které před časem odkoupila australská společnost, konstatoval, že do uzavření výběrového řízení nebudou podávat žádné informace. "Nemělo by však nastat to, že bychom nevybrali nikoho a Ještěd by byl uzavřený," řekl Chalupa.

Jisté je, že provozovat horský hotel nebude Liberecký kraj. Ten se nepřihlásil ani do výběrového řízení. "Liberecký kraj Ještěd provozovat nemůže, protože podmínky vlastníka jsou pro nás nepřijatelné. Hledají nájemce na deset let a požadují investice čtyřicet milionů korun," informovala Lidie Vajnerová, náměstkyně hejtmana.

Přesto kraj neustále hledá peníze na opravy. "Snažíme se získat peníze nejen na ministerstvu kultury, ale také v rámci různých nadací v Bruselu," doplnila Vajnerová. Věří, že kdyby peníze sehnali, tak se s novým nájemcem o pronájmu či odkoupení dohodnou.

Podle Vajnerové přijde koupě horského hotelu zhruba na 80 milionů. Na opravy by však potřebovali pětkrát více. "Přestože bychom mohli vysílač koupit, na opravy nemáme peníze a to by nebylo fér," podotkla náměstkyně.