Liberecká spalovna

Liberecká spalovna | foto: Bořivoj Černý, MAFRA

Kellner prodává spalovnu odpadů v Liberci, kupuje ji sousední teplárna

  • 5
Nejbohatší Čech Petr Kellner prodává po devíti letech spalovnu komunálních odpadů Termizo. Za víc než miliardu korun ji kupuje majitel sousední Teplárny Liberec, česká pobočka německé firmy MVV Energie. Transakce může mít vliv na cenu tepla v krajském městě.

Transakce, jejíž hodnota přesahuje podle informací MF DNES miliardu korun, může mít i velký vliv na to, kolik bude stát v Liberci teplo. Spalování odpadků produkuje téměř polovinu tepla, které Liberečané spotřebují.

Termizo

Termizo bylo do příchodu PPF ztrátovou firmou, teprve od roku 2004 je trvale ziskové. Podle posledních dostupných údajů vydělala firma v roce 2009 55 milionů korun.

Firma však ještě nesplatila ztráty z předchozích let. Více než miliardový dluh má u firmy i PPF, která převzala původní úvěry na stavbu spalovny od IPB. Spalovna jede na plnou kapacitu zhruba sto tisíc tun odpadu ročně.

"Mám obavu, aby nedošlo k manipulaci cen, když teď budou obě zařízení pod jedním vlastníkem," uvedl Petr Černý, šéf SBD Sever a bojovník proti cenám místní teplárny.

Koupi spalovny už odsouhlasil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. "Spojení by nemělo mít negativní dopady na spotřebitele, neboť společnost Termizo jim doposud stejně teplo nedodávala," tvrdí šéf antimonopolního úřadu Petr Rafaj.

Podle něj je cena tepla navíc regulována Energetickým regulačním úřadem, který také neočekává negativní dopad fúze na hospodářskou soutěž ani ceny tepla. Mluvčí MVV Energie Pavla Kutlu nechtěla koupi firmy komentovat.

Spalovna levnější teplo nepřinesla

O zájmu MVV Energie se mluvilo několik let, poprvé informovala MF DNES o zájmu Kellnera prodat spalovnu před dvěma lety. Kellner jednal o prodeji také s velkými hráči na likvidaci odpadu, nakonec se ale dohodl s majiteli sousední teplárny, která je pro byznys spalovny klíčová - většinu zisků má spalovna právě z prodeje tepla. Spalovnu ovládala Kellnerova skupina PPF přes účelově založenou holandskou společnost Codar Invest.

Termizo původně kupovala Česká pojišťovna od Liberce v roce 2002. Kontroverzní projekt spalovny v centru města byl totiž vysoce ztrátový a město na sebe muselo vzít dluh ve výši 1,9 miliardy korun, který by zastavil jiné investice. S jedinou nabídkou na odkoupení spalovny za 700 milionů korun přišel tehdy liberecký rodák a absolvent zdejší obchodní akademie Petr Kellner.

Město se tak vzdalo podílu ve firmě, své akcie postupně prodaly i ostatní obce kolem Liberce, které původně firmu zakládaly. Proti spalovně protestovaly některé ekologické organizace, v posledních letech je však kolem Termiza klid a většina lidí se s přítomností spalovny smířila.

Myšlenku spalovny prosazoval hlavně bývalý primátor Jiří Drda. Liberečanům měla přinést hlavně levnější teplo. To se nakonec nestalo, lidé v krajském městě platí naopak jednu z nejvyšších cen v republice.