Kitlovské syroby cenou výrazně převyšují šťávy, nabízené v hypermarketech. U...

Kitlovské syroby cenou výrazně převyšují šťávy, nabízené v hypermarketech. U těch půllitrových Kitl doporučuje cenu sto devatenáct korun. Na jeden díl syrobu má připadnout deset dílů vody; půllitr nápoje vychází podobně draho jako pivo nebo minerálka. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Kitl letí vzhůru. Sirupů a likérů dělá o dvě třetiny více než loni

  • 1
Zlaté časy zažívá jablonecké sirupářství Kitl, odkud putují k zákazníkům léčivé přírodní syroby, ale také šláftruňky nebo životabudiče. Na jaře dostal Kitl v americkém Coloradu zlatou medaili za bylinnou medovinu. Nedávno se vydala z Jablonce do Austrálie první paleta s tisíci lahvemi kitlovských syrobů.

„Podnikatelka ze Sydney, která si je u nás objednala, nás požádala o svolení používat obchodní značku Kitl Australia,“ říká jednatel společnosti Jan Vokurka, bývalý manažer ve společnosti Nestlé.

Vokurka zakládal Kitla před osmi lety doslova na koleně a podobal se alchymistovi. Šláfruňk tehdy vymyslel, vyráběl a také rozvážel autem.

Loni opustilo sirupářství tři sta tisíc lahví s přírodními bylinnými nápoji. Firma za ně obdržela osmnáct milionů korun, což představuje zhruba o polovinu vyšší částku než v roce 2013.

„Rosteme i letos,“ tvrdí Vokurka. „Za prvních pět měsíců jsou naše tržby asi o dvě třetiny vyšší než loni.“

Vokurka vidí úspěch Kitla v souběhu několika věcí. „Skončila hospodářská krize a lidé utrácejí mnohem více peněz,“ poznamenává jednatel. „Značku Kitl jich zná v republice stále víc. Využíváme také zvyšujícího se zájmu o zdravé, poctivě udělané regionální výrobky.“

Novinka: grapefruitový syrob s dužinou

Z potravinářské továrničky, umístěné do bývalé prádelny, vychází šláftruňky (pití na spaní – pozn. autora), životabudiče, meducínky, medoviny a čtyři druhy Kitl syrobů. K mátovému, bezovému a zázvorovému se nyní připojila novinka, kterou je grapefruitový syrob s dužinou.

Kitlovské syroby cenou výrazně převyšují šťávy nabízené v hypermarketech. „U našich půllitrových syrobů doporučujeme cenu sto devatenáct korun,“ prozrazuje Vokurka. „Při přípravě nápoje radíme zákazníkům, aby na jeden díl syrobu připadlo deset dílů vody.“

Půllitr nápoje z kitlovského syrobu tak vychází podobně draho jako pivo nebo minerálka.

Kvůli bezovému syrobu obhospodařuje firma vlastní sad. Kitl dává obživu pětadvaceti lidem, z nichž je třináct kmenových zaměstnanců a dvanáct brigádníků.

Čtyři z nich pracují v Kittelově muzeu v Krásné u Černé Studnice. „Výroba syrobů nás živí. Muzeum, které z ní dotujeme, nám dělá radost,“ prohlašuje Vokurka.

K prosperitě pomohl Kitlovi rovněž příspěvek z Evropské unie na novou plnicí linku se strojem na etikety. „Stála celkem čtyři a půl miliony korun, dotace pokryla jeden a půl milionu,“ dodal Vokurka.

Mezi příznivce Kitla se řadí také hejtman Martin Půta. Při rýmě pije čaj se zázvorovým syrobem.

„Nejvíce mě upoutal příběh Jana Vokurky. Odešel z vysoké a královsky placené manažerské funkce za svou představou,“ upozornil Půta. „Začínal skoro z ničeho a podařilo se mu vybudovat úspěšnou firmu.“

Vokurka se o Kitla dělí se společníky Romanem Žďárským a Jindřichem Sobotou, zakladateli firmy Soare Sekt.