Kittelova pěšinka přitahuje hodně dětí.

Kittelova pěšinka přitahuje hodně dětí. | foto: Lída Abrahamová

Šišky, skořápky nebo kaštany. Kittelovo muzeum má pěšinu pro bosé nohy

  • 0
Chcete se projít po šiškách, nebo by se vašim chodidlům víc líbily skořápky ořechů, kaštany či oblázky? Stačí se jen vydat do Pěnčína na Jablonecku, zout boty a okusit Kittelovu pěšinku bosých nohou. Je otevřená od května a sklízí úspěch.

„Boty si zouvají děti i dospělí. Pěšinka připomíná neuzavřenou ležatou osmičku. Je vysypaná kůrou, pískem, trávou, kameny, oblázky, dřevem, smrkovými větvičkami, jehličím i pilinami, ale i jehnědami, kočičkami, šiškami, kaštany i skořápkami,“ říká Lída Abrahamová, spolupracovnice pěnčínského Kittelova muzea.

Kittelovo muzeum pojmenované po slavném lékaři, Faustovi Jizerských hor, se nachází na Pěnčíně, obci s dlouhou sklářskou tradicí. Proto se dá na pěšince projít také úsekem pokrytým skleněnými korálky.

„Chůze naboso je nyní celosvětovým trendem a patří ke zdravému životnímu stylu,“ upozorňuje Abrahamová. „Naboso poznáváme další rozměry chůze, které běžně nevnímáme. Týkají se jemnosti, hladkosti, drsnosti. Každý povrch pěšinky má navíc různou teplotu,“ přibližuje.

Kittelova pěšinka stejně jako Kittelovo muzeum symbolizují zdraví, uzdravování a blízký vztah k přírodě. „Navíc inspirují k vycházkám přírodou, a možná i bez bot,“ podotýká Abrahamová. „Vždyť jak pravil zenový mistr Lin-čch ́, zázrakem není chůze po vodě, ale chůze po Zemi,“ dodává.

Chůze naboso působí blahodárně

Šišky, kameny, písek i ostatní materiály na Kittelově pěšince se postarají o příjemnou masáž chodidel. Chůze naboso působí blahodárně na celé tělo.

Týdeník 5plus2

Každý pátek zdarma

5plus2

„Obrazy všech orgánů, žláz, páteře, kloubů, svalů a ostatních části těla se promítají právě na plosku nohy. Chůze naboso posiluje obranyschopnost člověka proti nemocem,“ konstatuje Abrahamová.

Pěšinka není jedinou novinkou Kittelova muzea. Nabízí rovněž „Vykopávky pro děti“ neboli „Ausgraben“. Projektový koordinátor Kittelova muzea Jan Sedlák je objevil u saského Budyšína a „dovezl“ je do Pěnčína.

V novém přírodním pískovišti u Kittelova muzea si děti mohou zahrát na archeology a najít si poklad. „Jsme v Pěnčíně, takže do písku ukrýváme korálky,“ dodává Sedlák.

Dětský koutek připomíná vzácná historická naleziště pazourku nedaleko od Pěnčína. Ostatně, archeologické nálezy a pradávnou minulost připomíná jedna celá místnost v Kittelově muzeu.

„Za téma letošního roku jsme v Kittelově muzeu zvolili praní a péči o prádlo a prádélko, aby bělostné krajky vypadaly stále působivě,“ uvádí Abrahamová.