Bývalý liberecký primátor Jiří Kittner.

Bývalý liberecký primátor Jiří Kittner. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Další trestní oznámení na Kittnera. Vrchol zbabělosti, říká exprimátor

  • 3
Politika trestních oznámení v Liberci pokračuje. Opoziční zastupitel Jaromír Baxa napadl nevýhodné smlouvy s bankou. Kvůli městským dluhopisům za dvě miliardy korun podal trestní oznámení na bývalého primátora Jiřího Kittnera a třiadvacet zastupitelů.

Je přesvědčen o tom, že Liberec kvůli nim může přijít o stovky milionů korun. "Pan Kittner ani zastupitelé se nechovali jako řádní hospodáři," míní.

U Kittnera je pak přesvědčen o tom, že došlo k trestnému činu zneužití pravomoci úřední osoby, poškozování cizích práv, eventuelně porušování povinnosti při správě cizího majetku.

"Uzavřel smlouvu, ke které neměl oprávnění. U zastupitelů jde o porušení při správě cizího majetku," řekl Jaromír Baxa.

Město Liberec považuje zastrašování trestními oznámeními za nepřípustné a pochybení odmítá.

"Není pravda, že by město cokoli způsobilo. Vedení statutárního města Liberce se opírá o vlastní právní názor," oponuje magistrát.

Vydáním dvou set dluhopisů v hodnotě dvou miliard korun Liberec v roce 2010 refinancoval většinu svých dluhů. Zastupitelstvo pak schválilo úrok dluhopisu složený z pevné a pohyblivé části.

Pevná činí 3,3 procenta, k ní se měla připočítat mezibankovní sazba. Podle Baxy se ale následným podpisem tehdejšího primátora Kittnera měla tato pohyblivá část od roku 2014 zafixovat na 4,39 procentech.

Tímto dodatkem sice exprimátor zajistil úroky dluhopisů proti případnému výraznému růstu. Podle Baxy to však udělal bez vědomí zastupitelstva a odsouhlasení rady. Tedy v rozporu se Zákonem o obcích.

"Úrok by byl v součtu asi 7,5 procenta. Což je velmi mnoho a pro město je to nevýhodné. Je to zhruba dvaapůlkrát víc, než kolik platí jiná města a v té době to naprosto postrádalo ekonomickou logiku," tvrdí zastupitel a ekonom Jaromír Baxa.

"Při každém jeho příspěvku krev z nožů přímo stříkala"

Bývalý primátor Kittner se nechce vyjadřovat. Podle zaslané textové zprávy ale podané trestní oznámení pokládá za vydírání a účelovou záležitost. Pro zvolený postup má jen slova pohrdání.

"Kdyby to ten člověk podal před rokem na mě a ušetřil všechny kolegy toho ročního nechutného divadla, tak bych to snad ještě chápal. Od začátku bylo jasné, že jde jen a výhradně o moji osobu a ne o řešení problémů, při každém jeho příspěvku krev z nožů přímo stříkala," napsal v textové zprávě zaslané MF DNES.

Podle Kittnera se Baxa a jeho soukmenovci zbaběle snažili schovat za rozhodnutí zastupitelstva, a když jim to i přes nechutné vydírání a nepokryté vyhrožování nevyšlo, zatáhl do toho z pomsty i ostatní kolegy.

"Je to vrchol zbabělosti a pro mě ten pán přestal existovat. Jeho trestní oznámení je navíc faktickým nesmyslem," napsal Kittner.

Podle Baxy je škoda přes 300 milionů korun

Nové vedení města se snažilo s Českou spořitelnou vyjednat snížení nákladů. Na posledním zastupitelstvu proto zastupitelé odsouhlasili dohodu o narovnání s bankou.

Město by tak během následujících jedenácti let na úrocích zaplatilo o zhruba 70 milionů korun méně. I tak je ale podle Baxy škoda stále přes 300 milionů korun.

"Smlouva je pro město pořád velmi nevýhodná. Chtěli jsme, aby byl tento bod stažen z projednávání na zastupitelstvu a aby se smlouva nepodepisovala. Ale nestalo se a zastupitelé pro to hlasovali. Nelze přehlížet, když se vědomě uzavírá nevýhodná smlouva," vysvětluje Baxa.

Pikantní ale je, že zastupitelů, kteří pro narovnání smlouvy s Českou spořitelnou hlasovali, je ve skutečnosti 22. Zastupitelka Dana Lysáková se zdržela, avšak kvůli "zlobícímu" hlasovacímu zařízení byla zahrnuta mezi ty, kdo hlasovali pro.

Vedení města chápe celou situaci jako znepokojivou

"Je zvláštní, že si někdo neověří, jak kdo hlasoval. Změna navíc neměří všem stejným metrem, jejich vztah ke svěřenému majetku je jiný na městě i na kraji. Hlavně je ale pro mě naprosto nepřijatelná tato forma jednání. Tohle není cesta k vylepšení špatné vizitky města," řekla Lysáková (KSČM).

Vedení města chápe celou situaci jako znepokojivou a má zato, že se Jaromír Baxa pokouší trestním oznámením řešit to, co se mu nepodařilo prosadit jako politikovi při jednání zastupitelstva.

"Vypočítání škody kolegou Baxou ve výši 300 milionů je absurdní. Jde o pojištění sazby dluhopisu, a je to podobné jako s každou jinou pojistkou. Dokud se nic nestane, tváří se nevýhodně, ale když se něco stane, jsme rádi, že ji máme," komentoval situaci náměstek primátorky pro ekonomiku Jiří Šolc (Liberec občanům).