V lomnickém klubu si zahráli i Plastic People of the Universe. Jejich frontman Mejla Hlavsa stál u zrodu klubu. (Ilustrační snímek)

V lomnickém klubu si zahráli i Plastic People of the Universe. Jejich frontman Mejla Hlavsa stál u zrodu klubu. (Ilustrační snímek) | foto: Archiv skupiny

Jeden z nejstarších rockových klubů končí. Lomnický Aion dostal výpověď

  • 3
Po 19 letech končí jeden z nejstarších hudebních klubů v republice - Aion v Lomnici nad Popelkou. Klub, u jehož vzniku stál Mejla Hlavsa a kde Chinaski pracovali na desce 1. signální, od ledna zavře kvůli tomu, že mu město neprodloužilo nájemní smlouvu. Důvod? Havarijní stav prostor.

Klub měl problémy už na začátku roku, kdy ho město chtělo zavřít. Nakonec však díky podpoře fanoušků a zájmu médií byla smlouva na pronájem prostor ve sklepení zdejšího muzea prodloužena. Nyní už ne.

"My nechceme ničit ten klub, ale chceme, aby do něj jeho pronajímatel investoval. Ne však peníze v řádu sta tisíc, ale milionů. Klub je totiž hodně zdevastovaný a potřebuje kompletní rekonstrukci, ne jen částečnou. To je jen prodlužování jeho agonie," uvedl lomnický starosta Vladimír Mastník.

Kvůli konci klubu vznikla i petice. Podepsalo ji téměř 400 lidí. Podle provozovatele Aionu Vladimíra Kracíka je však problém jinde. "Myslím si, že úpravy v řádu milionů jsou nesmysl. Já tu jsem 20 let, ne oni. Potřebuje se dát dohromady WC, udělat nové elektrické rozvody. Nabídl jsem, že to udělám, ovšem bez úspěchu," říká.

"Zásadní problém je v tom, že ten klub ve městě nechtějí, nikdy tam nebyli a hledají důvody. Přijde mi, že je to ještě pozůstatek komunismu. Když je něco alternativnějšího, tak je to špatně. Když nechodíte do divadla, jste třeba punkáč, metalista, tak stále pro někoho budete na okraji společnosti," dodal Kracík.

Starosta Mastník si před rokem od některých lidí vysloužil několik přirovnání ke komunistickým papalášům. Jako důvod neprodloužení nájemní smlouvy totiž tehdy na účet klubu uvedl, že "...to bylo, abych tak řekl, semeniště nepravostí a shromaždiště takových těch lidí".

Jezdila sem česká špička, ale i zahraniční jména

Klub vznikl v roce 1993 jako jeden z prvních v České republice. Kracík do něj investoval značné peníze, rekonstrukce prostor si vyžádala zhruba milion a půl. Díky tomu je v prostorech jen za režijní cenu, tedy za energie.

V klubu se vystřídala řada legend. První koncerty tu hrál Divokej Bill, Chinaski, dveře si tu podávaly české stálice typu Anna K., Tichá Dohoda nebo Support Lesbiens. 

Za posledních 12 let se v klubu představily kapely a interpreti z Polska, Slovenska, Německa, ale i třeba Dánska, Francie, Španělska nebo USA. V hlasování časopisu Rock a Pop se dvakrát umístil na třetím místě hodnocení klubů z celé ČR. Několikrát se tu natáčely televizní pořady. Nyní tu koncertují hlavně mladé začínající kapely, které zatím nemají šanci zahrát si na větších akcích.