Josef Šikola a další obyvatelé Kokonína již několik let protestují proti

Josef Šikola a další obyvatelé Kokonína již několik let protestují proti možnému umístění čističky odpadních vod a navrhují místo o několik stovek metrů níže. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Kokonín se soudí, v referendu o odtržení od Jablonce chce i čističku

  • 9
Lidé z jablonecké čtvrti Kokonín, která se chce od města odtrhnout, se obrátili na soud. Nelíbí se jim totiž, že vedení Jablonce nad Nisou odmítlo spojit referendum o odtržení s plánovanou stavbou čističky odpadních vod. Právě ta je pro obyvatele Kokonína hlavním důvodem, proč se chtějí osamostatnit.

Kokonínští se chtějí v referendu vyslovit jak k odtržení od Jablonce, tak k tomu, jestli má čistička vzniknout tam, kde ji chce jablonecká radnice. Podle představitelů Jablonce však referendum v Kokoníně o čističce být nemůže (více zde).

Kokonín

Kokonín vznikl v údolí Mohelky v polovině 16. století. Patřil k významným střediskům výroby rytého skla. Součástí Jablonce se stal v roce 1962.

Referendum o osamostatnění se v Kokoníně se zhruba 1800 obyvateli uskutečnilo už na podzim 1992. Tehdy se ho zúčastnilo 660 lidí. Pro odtržení obce bylo ale jen 394, což nestačilo.

"Stavba čistírny se totiž dotýká celého města a nikoli jen této městské části," řekl tajemník Městského úřadu v Jablonci Marek Řeháček. Město referendum povolilo, ale obyvatelé budou odpovídat pouze na otázku, zda se chtějí odtrhnout od Jablonce či nikoliv.

"Proti tomuto opatření jsme se odvolali u soudu. Až ten nám řekne, zda může být referendum i o čističce," poznamenal  předseda Osadního výboru Kokonín Josef Šikola.

V Kokoníně je však nutné nějakou čističku vybudovat. Lidé zde totiž nemají kanalizaci pro veřejnou potřebu. Mají jen kanalizační stoky ústící do řeky Mohelky.

Většina lidí proti čističce

Kokonínští si problém uvědomují. "Chceme čističku, ale o pět set metrů dál, mimo obydlené území," řekl Šikola.

Téma čističky v Kokoníně se objevilo i v lednovém vydání Jabloneckého měsíčníku. Obyvatele Kokonína článek popudil tak, že několik reakcí se objevilo na webových stránkách místního občanského sdružení (web zde).

"Článek končí tím, že by se menšina měla podřídit většině. Nevím jakou většinu má pan starosta na mysli. Dovolím si tvrdit, že většina lidí z Kokonína je proti umístění čistírny odpadních vod v navrhované lokalitě," uvedl například jeden z místních Milan Mayer.

V anketě se objevuje, že 74 hlasujících procent nesouhlasí s výstavbou čističky v centru obce. Zhruba polovina dotázaných se přiklání k variantě odpojit se od města Jablonce. Pro odtržení Kokonína je potřeba souhlas více než poloviny oprávněných voličů. V Kokoníně je jich zhruba 1500.

Referendum v únoru

Návrh na konání referenda v Kokoníně odsouhlasili všichni jablonečtí zastupitelé. Lidé rozhodnou 19. února. "Sice si myslím, že to je špatně, ale nechci se lidem stavět do cesty," říká starosta Jablonce Petr Beitl.

Ten se v Jabloneckém měsíčníku také vyjádřil, že zadáním bylo vybudovat v Kokoníně kanalizační síť a napojit ji na odpovídající zařízení. "Cena tohoto díla je řádově sto milionů korun. Jestliže se komukoli podaří projekt zastavit, doplatí na to především lidé z Kokonína," varuje starosta.

Lidé z Kokonína se ale také domnívají, že stavba čističky není výhodná ani po finanční stránce.

"Investor se nezmiňuje, že pro spodní část obce bude nutné postavit přečerpávací stanici. A to na pozemcích, kde dnes podle představitelů jablonecké radnice nelze stavět. Neušetří ani na potrubí, ani na přemostění Mohelky," upozorňuje jeden z nich Antonín Bobek.