Koncerty kapely Sons of Bohemia jsou hojně navštěvovány příznivci z řad extrémní pravice. (ilustrační snímek)

Koncerty kapely Sons of Bohemia jsou hojně navštěvovány příznivci z řad extrémní pravice. (ilustrační snímek) | foto: MAFRA

Koncert neonacistů v Liberci nechceme, bouří se místní hudebníci

  • 9
Mezi dvěma hudebními kluby v Liberci zavládla napjatá atmosféra. Do Rock Pubu totiž míří Sons of Bohemia, rockeři s pověstí radikálů. Několik hudebníků z řad libereckých kapel kolem pivního baru Azyl proto vyzývá k bojkotu klubu. Nechtějí, aby se ve městě podporovaly kapely spojené s neonacistickým hnutím.

"Osobně tam nechodím už od loňska, kdy tam hrála kapela Ortel. Už nikdy tam nepáchnu. Tyhle kapely hlásají představy o světě, s nimiž se neztotožňuju," komentoval zpěvák liberecké kapely Drom Jiří Stich.

K bojkotu klubu vyzval i bubeník Dromu Vladimír Starec. K výzvě se připojila i řada fanoušků tvrdé hudby, kteří na sociálních sítích kritizovali rozhodnutí pozvat do Liberce kontroverzní kapelu.

"Nemám slov. Přijdeš o hodně štamgastů," vzkazuje provozovateli Rock Pubu Janu Čermákovi jedna z pisatelek.

"Náckové, co šaškujou s českou vlajkou a na sobě mají nacistické symboly, odkazující na Třetí říši? Díky, už jsem zvracel," tvrdě kritizuje další pisatel, Jaroslav Tauchman.

Azyl rozezněla hudba proti nacismu

Není náhoda, že lidé varující před nebezpečím koncertu Sons of Bohemia jsou zejména z řad příznivců a návštěvníků pivního baru Azyl.

Zde se o uplynulém víkendu uskutečnila benefice na památku obětí neonacismu. Koncert měl připomenout výročí vraždy antifašistického skinheada Jana Kučery.

Pořadatel koncertu antifašistických kapel v Azylu, vystupující pod přezdívkou Albi, nechtěl ale vztahy dvou hudebních klubů vůbec komentovat a odmítl se i představit svým pravým jménem. Na nabídku vysvětlit postoje pak už nereagoval a odmlčel se.

Majitel Rock Pubu Jan Čermák byl o něco sdílnější. Na tvorbě Sons of Bohemia neshledává nic závadného. "Není zakázaná, a to je pro mě důležité. Dávám prostor všem kapelám, hraje u mě v klubu punk i jazz, já si nevybírám. Žijeme v demokracii a upírat někomu prostor jen proto, že s ním nesouhlasím, není demokracie," vyjádřil se majitel.

Bojkot kapel nechápu, říká majitel klubu

Sám je podle svých slov starý hippie a volnomyšlenkář, který nikdy nehledal v hudbě politiku. Nátlak ze strany některých místních kapel, které chtějí Rock Pub bojkotovat, nechápe. "Podle nich by pak musel být fašista i F. L. Věk," kroutí hlavou Čermák.

Napjaté vztahy s lidmi kolem pivního baru Azyl přiznává. Vyprovokovali je podle něj ale sami lidé z Azylu, když vyvíjeli nátlak na ostatní kapely, aby v Rock Pubu už nevystupovaly. Jinak prý s nimi už nebudou spolupracovat. Regionální kapela F. A. King prý z toho důvodu odmítla v Rock Pubu hrát.

Kapela Sons of Bohemia o sobě sama tvrdí, že hraje patriot rock. V textech opěvuje hrdinství, vlastenectví a historická témata. Ve srovnání s nejtvrdšími kapelami neonacistické scény patří spíše k těm umírněným, nacionalistickým kapelám.

K tvrdému jádru se ale přihlásila například tím, že hrála písničky kapely Orlík nebo tím, že své desky prodává prostřednictvím Landser shopu, pojmenovaného po té nejradikálnější neonacistické skupině z Německa.

Kapela prodává desky přes kontroverzní obchod

Obchod, jehož prostřednictvím nabízí své desky, kromě toho prodává i oblečení značek oblíbených mezi neonacisty: Thor Steinar, Lonsdale nebo Everlast.

"Nejsem odborník na společenské problémy, politik ani sociolog. Srdce mi ale jasně říká, že xenofobie, rasismus a moderní anticiganismus nemají v moderní společnosti co dělat, vzkázal programátor a bubeník libereckého Dromu Vladimír Starec.  

"Barva pleti, délka vlasů, místo narození, natožpak počet nul na výplatní pásce neurčují lidskou osobnost. Násilí a nenávist, po kterých volají Sons of Bohemia ve svých textech, nejsou řešením existujících problémů. Není mi lhostejné, co se okolo mě děje a říkám proto důrazné ne koncertu ultrapravicových kapel v libereckém Rock Pubu," dodal.