Ředitel liberecké botanické zahrady Miloslav Studnička

Ředitel liberecké botanické zahrady Miloslav Studnička | foto: Bořivoj Černý, MAFRA

Ředitel botanické nechyboval, uzavřela inspekce případ vyhozených rostlin

  • 5
Česká inspekce životního prostředí kontrolovala, zda ředitel liberecké botanické zahrady Miloslav Studnička porušil úmluvu o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy živočichů a rostlin. Podle bývalé zahradnice totiž vyházel do kontejneru některé chráněné druhy sukuletů. Inspektoři však žádná pochybení nenalezli.

„Z naší strany nebylo zjištěné žádné porušení, nebudeme tedy zahajovat správní řízení,“ informovala ředitelka liberecké pobočky České inspekce životního prostředí Hana Kolářová.

Inspektoři byli na neohlášené kontrole v zahradě již v lednu letošního roku, kvůli nemoci ředitele se ale nedostali k dokumentům, které potřebovali ke svým závěrům.

Inspekci poslal do botanické zahrady náměstek libereckého primátora Ivan Langr. Chtěl prověřit, zda nedošlo k porušení zákona.

„K závěrům inspekce se vyjádřit nemůžu, protože jsem spis ještě neviděl,“ řekl nyní.

Bývalá zahradnice Hana Eichlerová nařkla Studničku, že necitlivým způsobem zasáhl do sbírky sukulentů, kterou měla na starost. Tvrdila, že ze sbírky zmizela třetina sukulentních rostlin, dohromady 378 druhů. Naprostá většina byla podle ní surově zlikvidována a vyhozena do kontejneru.

„Několik málo kusů rostlin bylo darováno do skleníku v Libochovicích, kde pro ně ale nejsou vhodné podmínky. Mezi vyřazenými rostlinami bohužel byly i rostliny vedené na seznamu CITES (úmluva o mezinárodním obchodu ohroženými druhy volně žijících živočichů a planě rostoucích rostlin - pozn. red.), a to 81 kusů rodu Euphorbia a 90 kusů rodu Aloe,“ popsala před časem Eichlerová.

V zahradě pracovala třicet let, loni na podzim dostala od ředitele výpověď. „Jde o osobní mstu, jen škoda, že to odnesly rostliny,“ říká.

Hlavní zahradník dostal výpověď pro hrubé porušení kázně

Proti výpovědi se Eichlerová hodlá bránit i soudní cestou. A přidat se k ní může nyní i její manžel Zdeněk, který pracoval na pozici hlavní zahradníka. Nyní dostal výpověď také.

„Výpověď dostal pro hrubé porušení pracovní kázně. Pod tím si můžu představit, že člověk nechodí do práce, nebo že svou práci dělá špatně, ale to v případě mého manžela pravda není,“ říká Eichlerová.

Ředitel botanické zahrady se k výpovědi Eichlera nechtěl příliš vyjadřovat. Co bylo důvodem, prý říci nemůže. „Obecně ale jde o dvě zvláště hrubá porušení pracovní kázně,“ zmínil Studnička.

Rostliny zabila sama, tvrdí ředitel

Se závěry inspektorů je Studnička spokojený. „Nebyl jsem si vědom nějakého pochybení a jen se potvrdilo to, co jsem si myslel. Pro nás jsou úpravy sbírek a výměny rostlin mezi botanickými zahradami standardní postup. Fungujeme takto dlouhá léta, takže jsem rád, že se to teď i úředně potvrdilo,“ reagoval Studnička.

Podle něj se rostliny ve všech botanických zahradách vyhazují na kompost. „Máme jen jeden prostor a přibývají nám novinky a také se zvětšují vzácné rostliny, které nechceme ztratit,“ zdůvodnil.

Na kompostu ale podle něj skončily jen ty kusy, které Eichlerová sama zabila tím, že se je pokusila skrýt v expozici.

„Udělala to v době extrémních letních teplot, kdy bylo v pavilonu 55 stupňů Celsia. Do tří dnů začaly rostliny hnít,“ dodal ředitel. Eichlerová jeho vysvětlení považuje za nesmysl.