Palác Syner v Liberci

Palác Syner v Liberci - Palác Syner v Liberci | foto: Bořivoj Černý, MF DNES

Korytář podává protikorupční policii trestní oznámení kvůli zakázkám

  • 12
Primátor Liberce Jan Korytář chce, aby sporné liberecké zakázky za stovky milionů z peněz Evropské unie prošetřila protikorupční policie. Společně se svým náměstkem Jaromírem Baxou proto kvůli nim podávají trestní oznámení.

Korytář tvrdí, že přípravu výběrových řízení na stavbu bazénu a rekonstrukci městských lázní provázely pletichy, porušování povinností při správě cizího majetku a porušování pravidel hospodářské soutěže.

Výběrová řízení na stavbu bazénu a rekonstrukci městských lázní připravilo minulé vedení Liberce v čele s ODS. „Byly připraveny tak, aby diskriminovaly některé uchazeče. Například ekonomická kritéria společnosti Syner nápadně kopírují ta, která byla v zadávacích podmínkách,“ zmínil Korytář.

Primátor tvrdí, že nebyl důvod, aby město ve výběrovém řízení muselo vyžadovat například konkrétní výši finanční zadluženosti či likvidity firem, aby se mohly o zakázku ucházet.

Zakázku na rekonstrukci lázní za téměř 300 milionů korun vyhrála pardubická firma Chládek a Tintěra, o přístavbu bazénu se má za 116 milionů korun postarat Syner. Kvůli zakázkám se již Korytář s Baxou obrátil i na antimonopolní úřad (více čtěte zde).

Náměstek zveřejnil analýzu o provázanosti Syneru a města

Korytářův náměstek Jaromír Baxa v pondělí zveřejnil svou analýzu, v níž tvrdí, že Syner získal v Liberci zakázky v hodnotě téměř deseti miliard korun.

Ředitel Syneru Martin Borovička to vyvrací. „Pro Liberec jsme za jedenáct let postavili jednadvacet staveb v hodnotě 1,6 miliardy korun,“ uvedl. Na Korytáře a Baxu chce podat žalobu kvůli poškozování dobrého jména firmy.

Baxa mu oponuje. „Nejde jen o zakázky pro město, ale i pro kraj, městské společnosti, příspěvkové společnosti kraje, nemocnici, vodárenskou společnost. Jde i o akce, kdy město ´umetlo cestičku´, ať už šlo o prodej pozemků pro obchodní centra nebo změnilo územní plán tak, aby tam centra mohla vzniknout. To se týká třeba průmyslové zóny Sever,“ vysvětlil Baxa.

Korytáře podpořila Transparency International

Analýza měla také odpovědět na otázku, zda je politika v Liberci propojena s byznysem tak, jak tomu bylo v roce 2005, kdy vydala Transparency International klientelistickou mapu ČR. Z ní vyplývalo, že Syner měl tehdy asi čtyřicetiprocentní podíl na zakázkách města.

„Zajímalo mě, zda od té doby vazby zmizely, nebo jestli se jejich charakter změnil. A můžu říci, že se jen změnil,“ doplnil Baxa. Firma tak prý už nezískává zakázky přímo od města, ale díky němu.

I ředitel Transparency International David Ondračka je přesvědčený o tom, že primátor dělá jen dobře, když chce nechat sporné zakázky prošetřit.

„Je na místě je zastavit a vypsat soutěž znovu," řekl.

,