Kostel z roku 1919, kterému ještě v osmdesátých letech hrozila demolice, je i...

Kostel z roku 1919, kterému ještě v osmdesátých letech hrozila demolice, je i díky výtěžkům z koncertů zachráněn. Pořád ale ještě není všem dnům konec. Vlevo pořadatel koncertů Zdeněk Skalický, vpravo duchovní správce Bartoloměj Černý. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Kostelu v libereckém Hanychově hrozila demolice. Zachránily ho koncerty

  • 5
Za socialismu mu hrozila demolice, nyní je kostel svatého Bonifáce v libereckém Hanychově zase jako nový. Krom jiného i díky místním vyhlášeným benefičním koncertům, které se v něm konají od poloviny minulé dekády.

Už jich tu uspořádali sto a chystají další. „Kdyby nám tenkrát někdo řekl, že uchystáme benefičních koncertů sto, asi bychom mu nevěřili a možná bychom si to rozmysleli,“ usmívá se pořadatel koncertů Zdeněk Skalický.

Práce je na kostele ale pořád dost. „Udělali jsme architektonickou soutěž na dovybavení interiéru kostela. Oltáře, které tu byly původně, byly napadené dřevomorkou a červotočem. To, co šlo zachránit, jsme nechali ozářit v Ústavu jaderného výzkumu v Řeži u Prahy. Možná ty artefakty vystavíme ve věži, která je přístupná a konají se v ní výstavy,“ zvažuje Skalický.

Koncerty začali v Hanychově pořádat v roce 2004, v době, kdy měl ještě kostel rozbitá okna a byl poničený. „Ve věži chyběl zvon a nešly hodiny a jeden pán si přál, aby z kostela zase odbíjelo. Tak jsme se ze začátku zaměřili právě na hodiny a zvon. Ze začátku se z koncertů přispívalo právě na pořízení elektronických zvonů a opravu hodin,“ vzpomíná Skalický.

V roce 2005 a 2008 prošly opravou okenní vitráže, které se dočkaly kompletní restaurace. „Chtěli jsme také dát do pořádku věž, ale nakonec jsme od architekta Borise Šonského nechali zpracovat projekt na obnovu celého kostela. A naštěstí se nám podařilo získat potřebné peníze,“ popsal záchranu památky Skalický.

Když tu vystupoval Strejček nebo Vele, bylo plno

Zánik památky se podařilo odvrátit díky věřícím, Českoněmeckému fondu budoucnosti nebo liberecké radnici. Kostelu prospěly rovněž dary z biskupství Fulda, z farnosti v německém Paderbornu a od přátel z Mnichova.

I umělcům, kteří zde hostovali, se kostel zalíbil a byli rádi, že mohou k jeho obnově přispět. „V současné době je musíme skoro až brzdit. Nabízejí se tak často, že bychom tu mohli mít koncert každý týden. To by ale bylo organizačně příliš náročné. Když jsme začali, konaly se tak čtyři až pět koncertů v roce, teď jich je tak deset až dvanáct,“ řekl Skalický.

Do kostela se vejde zhruba dvě stě lidí. „Když tu vystupovali Alfréd Strejček nebo Luděk Vele, bylo úplně plno a ještě se musely přidávat židle. Na jiné koncerty zase přijde třicet, čtyřicet lidí,“ sdělil Skalický.

Kdo zahraje v kostele v nejbližší době? V sobotu 10. prosince tu na adventním koncertě vystoupí těleso Musica Bohemica Viva.