Díky dotaci mohou vyměnit lidé starý kotel za ekologičtější (ilustrační snímek).

Díky dotaci mohou vyměnit lidé starý kotel za ekologičtější (ilustrační snímek). | foto: MF DNES

O dotaci na nový kotel už požádalo 750 lidí, kraj rozdá 135 milionů

  • 10
Liberecký kraj začíná na podatelně přijímat žádosti o dotace na nové kotle. Pro akci má vyčleněno přes 135 milionů korun, žadatelé mohou získat až sto dvacet tisíc korun.

Krajský úřad očekává velký zájem žadatelů. Počítá s tím, že během roku a půl by mělo být vyměněno minimálně 940 kotlů na tuhá paliva s ručním přikládáním za ekologičtější typy.

Doposud eviduje na 750 e-mailových žádostí. Už od listopadu pořádá semináře pro zájemce o dotace.

„Věřím, že kotlíkové dotace budou zlepšovat životní prostředí především v těch oblastech, kde třeba není historicky plynofikace,“ řekl hejtman kraje Martin Půta.

„Zájem naznačují i zkušenosti ze Středočeského kraje, kde dokonce lidé nocovali ve spacácích. Věřím ale, že tady k tomu nedojde,“ doplnil krajský radní pro rozvoj Vít Příkaský.

Dotaci dostanou lidé na výměnu nevyhovujícího kotle na tuhá paliva s ručním přikládáním. Pořídit si místo něj mohou třeba ekologičtější kotel na tuhá paliva, tepelné čerpadlo nebo plynový kondenzační kotel.

Žadatelé mohou získat až osmdesátiprocentní dotaci z maximální částky 150 tisíc korun, tedy až 120 tisíc. V oblastech se zhoršenou kvalitou ovzduší je podpora dokonce 85 procent.

Ti, kdo doma topí kamny, krby nebo třeba plynovým kotlem, nárok na dotaci nemají. „Co se týče lokálních kamen, u nich lze žádat o dotace z programu Nová zelená úsporám, podmínkou je ale zateplení objektu,“ uvedl Petr Valdman, ředitel Státního fondu životního prostředí.