Jezero Kristýna u Hrádku je nádherné. Lidé si ho ale někdy kazí sami

  • 0
Letní test koupališť MF DNES se nachýlil ke konci. Tentokrát přišel na řadu rekreační areál Kristýna u Hrádku nad Nisou. Ten se nemá za co stydět. K čisté vodě a příjemnému prostředí se přidávají i přijatelné ceny jídel a nápojů.

Čistá voda, která se nezkazí ani v nekonečném období tropického horka je největší devízou hrádecké Kristýny. Zatopený důl vyniká i dostatkem stinných míst, kam jedovaté slunce nepronikne.

Za zmínku stojí rovněž bohatá nabídka restaurací a kiosků. Pivaře potěší spousta odlišných značek za velmi pěkné ceny.

Kristýnu si mohou lidé zošklivit pouze sami sobě. „Vyčůrej se do vody,“ volá babička na malého kluka. Poslechne. Ležíte s rodinou na dece pod stromem u plotu a maminka vám pošle za hlavy tříletou holčičku. Vyschlou zem pokropí jeden metr za vámi.

Vedle recepce přitom stojí slušně udržované toalety, na plážích pak mobilní toalety Toi Toi. Chybí v nich sice toaletní papír, je tam vedro, ale jako provizorní místo úlevy bohatě stačí. V ještě docela osvěžující a pěkně průhledné vodě plavou a cachtají se hlavně Češi, Němci a Poláci.

Mohou se také projet na šlapadlech a loďkách. Hodina stojí 130 korun. Na Kristýně vidíte i modrou kouli, pohybující se s pasažérem uvnitř po hladině. Ještě by se tady hodila alespoň velká skluzavka nebo malý tobogán.

Parta německých mladíků ale stojí očividně o úplně jinou věc. Z plastových kelímků na pivo staví takzvaný komín. Slunce pere na jejich blonďaté hlavy, hoši však s každým novým pivem volají bujaré „Haló“ a na úpal nemyslí.

Jen občas se ponoří do vody, vedle capartů, kteří si z písku matlají hrady a další pozoruhodné stavby. Za nimi se třpytí hladina více než desetihektarové nádrže, v pozadí se vypínají Lužické hory, Žitavské hory a Ještěd.

Pojďme k cenám. Dva dospělí a dvě děti zaplatí za vstup celkem 100 korun, čtyřicet stojí zaparkování auta.

Slečna na parkovišti je milá a zeptá se, jestli vašemu mladšímu synovi je už šest let. Kdyby nebylo, dostal by se k vodě zadarmo. Ale proč lhát kvůli půl roku věku a ušetřeným patnácti korunám?

Na plážích si můžete vybrat mezi povalováním se na písku nebo na prořídlé žluté trávě.

Stín poskytují duby, ale hlavně břízy. Za jižní pláží se člověk může schovat do velkého lesa, v němž se ukrývá i malé lanové centrum s instruktory. Na jihu najdou děti pozvolnější přístup do vody v mělké zátoce a malebný kout dotvářejí dvorce na plážový volejbal a rozlehlá přízemní restaurace. Na severní pláži se nacházejí dokonce dvě hospody, jedna z nich obsahuje pizzerii.

Sousedí s výčepním pultem, kam proudí vzduch jak od sklářské pece. Však také servírka obkládá svůj krk mokrým hadrem.

Hodnocení MF DNES

Areál Kristýna

Voda 1

Služby 2

Občerstvení 1

Toalety 2

Atrakce 3

Parkování 1

Celková známka 1-

Známkujeme jako ve škole, nejlepší je jednička, nejhorší pětka.

Ceny jídel a nápojů potěší. Langoš se sýrem a kečupem, krokety s kuřecími nugetami, kuřecí tortilla a dvakrát tři deci kofoly vyjdou dohromady na něco přes dvě stovky.

Za hovězí guláš s knedlíkem zaplatíte 80 korun, za kuřecí řízek s hranolky 120 korun, nejlevnější pizza o průměru 24 centimetrů je za necelých osmdesát korun.

V kioscích nabízejí hlavně cenově přijatelná jídla z fritézy (třeba smažený sýr v bulce za 48 korun), párky v rohlíku a klobásy. Ale taky o poznání zdravější šopský salát za 42 korun.

Kristýnu můžeme považovat za ráj pivařů. Značky v restauracích a kioscích se střídají a ceny se pohybují nejčastěji kolem 23 až 24 korun za půllitr. Můžete si vybrat mezi Kozlem, Svijanským mázem, Staropramenem, Vratislavem, Krušovicemi, Prazdrojem, Březňákem nebo nepasterovanou desítkou Gambrinus. Na Kristýně točí rovněž jablečný Cider.

Rekreační areál u Hrádku se prostě a jasně nemá za co stydět. Jen v těch zlotřilých vedrech se vám nechce ani trochu do auta na rozžhaveném parkovišti bez stínu. Ještěže už stojí obchvat Hrádku a doma v Liberci jste dobře o pět, možná i deset minut dříve než po staré silnici přes Bílý Kostel.