Bývalé liberecké Lesní koupaliště v Lidových sadech

Bývalé liberecké Lesní koupaliště v Lidových sadech | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Koupaliště v Liberci chtějí zachránit ekologové, bazén však neobnoví

  • 22
Ekologické Centrum Divizna přišlo s nápadem, jak vrátit do chátrajícího areálu Lesního koupaliště v Liberci život. Plánuje zde vybudovat ekocentrum, kaskády s tůňkami a obnovit jezírko, které zde původně bylo. O koupaliště se zajímal i architekt, který měl jeho obnovu jako téma své diplomové práce.

Už před více jak osmi lety navrhli novou podobu koupaliště na popud města projektanti firmy Storing. V plánu byla oprava bazénu, převlékáren i sociálního zázemí či hřiště na volejbal. Celá akce měla vyjít na pětaosmdesát milionů korun. Nikdy ale nezačala.

Lesní koupaliště

Rozestavěné bylo už za války, i s pozemkem jej získal Národní tělovýchovný výbor v Liberci.

Už od srpna 1945 se začalo pracovat na úpravách příjezdové cesty a parkoviště, stavbě kabin a restaurace. V plánu byla i desetimetrová skokanská věž.

Od roku 2007 je areál zavřený, v srpnu 2010 zničil požár budovu šaten a sociálního zázemí.

Teď přichází s dalším nápadem ekologické Centrum Divizna společně s Městskými lesy. S obnovou bazénu ale ve svém projektu nepočítají.

"Otevřít tam znovu koupaliště by bylo velmi drahé. Bazén je dnes ve velmi špatném stavu, prostory starých šaten před dvěma lety vyhořely," přiblížil Aleš Kočí, šéf Divizny.

V areálu podle nejnovější vize vyroste nová, nízkoenergetická budova postavená z různých přírodních materiálů, třeba z hlíny a slámy nebo ze žuly. Bude v ní školící středisko pro třicet lidí, kanceláře pro lektory, lesníky i ekology, a také informační centrum s bufetem a toaletami.

Obnova jezírka

Podle Kočího ale nejde o to zahltit Liberec dalším ekocentrem. Ale spíš oživit areál a vymyslet v něm takové akce, které budou lidi lákat po celý rok, nejen dvacet dní, kdy bývá teplo. Děti tu najdou prolézačky, naučné stezky, zpestřením budou jarmarky i nejrůznější kulturní akce.

Voda, která koupalištěm protéká, teče i do blízké zoologické zahrady, kde ji používají například pro lachtany, proto ji nelze nijak chemicky upravovat. O možnost koupání ale návštěvníci nepřijdou.

"Chceme otevřít zatrubnění Jizerského potoka a počítáme se vznikem kaskád a tůněk. Také obnovíme původní jezírko," informoval šéf Divizny.

Areál chtějí vzkřísit za necelých třicet milionů korun. Peníze se snaží získat z Evropské unie, ve spolupráci se Saskem. "Budovat bychom chtěli začít příští rok, do roku 2014 by to mělo stát," doplnil Kočí.

Architekt navrhl kavárnu s molem

Novou tvář Lesnímu koupališti vtiskl ve své diplomové práci loni i architekt Matěj Křivan. Reagoval tak mimo jiné na nový územní plán Liberce. Navrhl tu vybudovat přehradní val, kavárnu, kolem ní molo, plovárnu a dřevostavbu, v níž by byly toalety, sprchy a také převlékací kabinky.

"Z bývalého bazénu by vznikla přírodní vodní plocha a kavárna by tak nabízela posezení nad vodní hladinou. V zimě by se tu mohlo i bruslit," popsal absolvent Fakulty architektury Technické univerzity Liberec.

Zájem o budoucnost areálu, který je od roku 2007 zavřený, mají náhle i liberečtí zastupitelé z ODS. Ti se rozhodli uspořádat mezi Liberečany průzkum.

"Do schránek občanů v širším okolí Lidových sadů doručíme informační leták, necháme provést průzkum veřejného mínění a na webových stránkách uspořádáme anketu. Názory lidí pak vyhodnotíme na besedě 7. března," informoval Tomáš Hampl, předseda liberecké ODS.

Akce má probíhat celý únor. Zatím jsou prý k dispozici dvě možnosti, jak areál Lesního koupaliště využít. Ta první je, že zůstane celoročně otevřený s tím, že se osází lavičkami, ohništěm, grily pro barbecue a jednoduchým sociálním zázemím. Z bazénu se stane přírodní vodní plocha se vstupem na vlastní nebezpečí. Tou druhou možností pak je Lesní informační centrum od Divizny.