S právě koupenou fenkou museli majitelé ihned k veterináři. Ilustrační snímek

S právě koupenou fenkou museli majitelé ihned k veterináři. Ilustrační snímek | foto: Kamil Sabbagh

Manželé koupili za 8 tisíc štěně jorkšíra, umírá jim před očima

  • 107
Na přírůstek do rodiny se dlouho těšili manželé z Českolipska. Fenka jorkšíra, pro níž cestovali až do Jičína, však už týden bojuje o život v ordinaci veterináře. Pes za osm tisíc korun totiž trpí zákeřnou parvovirózou. Bezcitného podvodníka, který jim prodal těžce nemocného psa, hledá policie.

Inzerát nabízející malé jorkšíry si manželé vyhledali na internetu. Na základě telefonické domluvy pak vyjeli do Jičína, kde došlo k předání.

„S prodejcem se setkali před jičínským Kauflandem. Za dvouměsíční fenku dle předchozí dohody zaplatili 8 tisíc korun,“ informovala mluvčí českolipské policie Ivana Baláková.

Co je parvoviróza?

Parvoviróza je střevní virové onemocnění, které postihuje především mladé psy a psovité šelmy do 1,5 roku stáří. Zvíře má krvavý průjem, zvrací, trpí nechutenstvím a zvýšenou tělesnou teplotou. Dochází také k dehydrataci organismu, což bývá hlavní příčinou úhynu nemocných jedinců.

Neuběhlo ani pár hodin a malému psíkovi začalo být špatně.

„Už cestou domů začal mít velké zdravotní problémy v podobě průjmů a zvracení. Navštívili proto veterinární lékařku a ta jim oznámila, že jejich jorkšírka trpí parvovirózou. To je velmi závažné onemocnění psů, které končí i smrtí,“ přiblížila mluvčí.

Místo hraní venku majitelé chodí fenku navštěvovat k veterináři, kde je připojená na kapačky a potřebuje nepřetržitou péči. Nemluvě o vysokých nákladech za celou tuto léčbu.

Podle lékařky má štěně navíc jen mizivou šanci na přežití.

Vyšetřovatelé nyní shromažďují dostupné stopy, které by je dovedli k prodejci.

„Policisté případ prověřují pro podvodné jednání prodejce, který navíc očkovací průkaz štěněte zfalšoval. Jeho telefonní číslo je v současné době nedostupné a inzerát byl z internetového portálu již smazán,“ objasnila komplikace Baláková.

Odborníci na množení psů i koček upozorňují, že pokud zájemce odebírá mládě přímo od chovatele, měl by trvat na návštěvě prostor, kde prodejce zvířata odchovává.

Když chovatel zájemce odmítne pustit dovnitř a trvá na předání například u benzinky či jako v tomto případě u nákupního centra, jde o první známku toho, že zřejmě není něco v pořádku a může jít o člověka provozujícího nelegální množírnu, kde zvířata často žijí v otřesných podmínkách.

Variantou je pomoci některému z obyvatel přeplněných útulků (více zde).