Komíny u paneláků v Jablonci nad Nisou.

Komíny u paneláků v Jablonci nad Nisou. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Lidé z jabloneckého sídliště se zlobí. Nové komíny jim kouří přímo do oken

  • 7
Nemůžeme větrat, do oken nám jde kouř z komínů, v pokojích máme plíseň. Naše byty jsou teď bezcenné a nemůžeme je prodat. To jsou některé z řady stížností přicházejících od obyvatel panelového domu v Mechové ulici na největším jabloneckém sídlišti Mšeno.

Výtky míří na Jabloneckou energetickou, která ve městě dodává teplo. Tito lidé totiž bydlí naproti bývalému výměníku, kde v rámci modernizace teplárenské soustavy vybudovala teplárna vlastněná městem loni na podzim novou plynovou kotelnu se třemi vysokými komíny. Jsou v úrovni nejvyšších pater výškového domu.

Paradoxní je, že dotčení obyvatelé nejsou na novou teplárenskou síť vůbec napojeni a mají v domě vlastní kotelnu. Jablonecká energetická slíbila obyvatelům sídliště nápravu.

Místopředseda bytového družstva Mechová Petr Švejnar, který ze svého okna hledí přímo do ústí komínů, říká, že se život v paneláku poté, co byla asi dvacet metrů naproti domu zbudována kotelna, rapidně zhoršil.

Komíny kouří lidem do oken.

„Žije se tady děsně. Když začne topná sezona a komíny jedou na plný provoz, klimatické podmínky ve městě nám kouř tlačí přímo do oken. Navíc ten kouř zapáchá a na stěnách uvnitř bytu kolem okna se tvoří plíseň,“ svěřuje se Švejnar.

Podle něj v lednu v plné topné sezoně mohl okno svého bytu otevřít jen pětkrát, aby vyvětral. „Na oknech se nám také usazuje kondenzát z těch par,“ doplňuje místopředseda.

Měli to s lidmi konzultovat, říká opoziční zastupitel

Lidé z Mechové ulice si navíc stěžují na to, že jejich byty teď nemají takřka žádnou finanční hodnotu.

„Členové družstva si byty odkoupili s tím, že je někdy mohou prodat. Teď je tržní hodnota malometrážních bytů 3+1 v Jablonci asi 750 tisíc korun. Cena těch naproti komínům nemůže být vyšší než sto tisíc korun,“ zlobí se Švejnar.

Komíny kouří lidem do oken.

Dodává, že pokud teplárna životní podmínky zdejších obyvatel nezlepší, jsou lidé z paneláku připraveni ji žalovat u soudu. „Město nás asi trestá za to, že jsme se nenapojili na teplárnu a máme vlastní kotelnu,“ uzavírá Švejnar.

Opoziční zastupitel za Změnu pro Jablonec Jakub Macek tvrdí, že lidé z Mechové ulice nebyli řádně informováni, co se u nich chystá.

„Formálně je vše v pořádku, ale z hlediska lidské logiky ne. Lidi měli ke stavebnímu řízení přizvat, konzultovat to s nimi. Teprve teď se hledá nějaké náhradní řešení, když už něco stojí,“ říká Macek.

Jablonecká energetická bude problém řešit

Jablonecká energetická o problému na sídlišti ví a chce ho řešit. Podle společnosti se několik dnů v roce skutečně může stát, že při nepříznivých meteorologických podmínkách dochází ke strhávání vystupující kouřové vlečky pod úroveň záhlaví komínů. Tedy laicky řečeno, kouř se dostane k oknům panelového domu.

Kouř tvoří vodní pára s emisemi oxidu dusíku a oxidu uhelnatého. „Měřené emise jsou hluboko pod limitními přípustnými hodnotami,“ říká ředitel Jablonecké energetické Petr Roubíček.

Komín kotelny nechá společnost prodloužit tak, aby se kouř dostal nad dům. Na komíny pak nechá nainstalovat rozptylovače.

„Nyní probíhá výpočet navýšení vlastních komínů a ověření únosnosti základu komínů. Instalací rozptylovačů dojde ke zvýšení rychlosti vystupujících spalin, které tím vystoupají výše nad okolní budovy,“ přibližuje Roubíček.

Jablonecká energetická předpokládá, že v polovině června bude celá koncepce navýšení komínů hotova a pak ji představí obyvatelům Mechové ulice. Změna by podle teplárny měla přijít ještě před začátkem nadcházející topné sezony.