Na Miroslava Kroutila podal trestní oznámení pro pomluvu ředitel krajského úřadu René Havlík.

Na Miroslava Kroutila podal trestní oznámení pro pomluvu ředitel krajského úřadu René Havlík. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Úředník pranýřoval kraj za plýtvání penězi. Teď čelí obvinění z pomluvy

  • 3
Byl jediný, kdo se před pěti lety ozval proti marnotratnému rozhazování peněz z Evropské unie věnovaných Libereckému kraji na pomoc lidem na okraji společnosti. Když nedal pokoj a nepřestal rebelovat, vládnoucí sociální demokraté ho vyhodili z práce.

Teď je Miroslav Kroutil jediný, komu v souvislosti s promrhanými penězi na sociální služby hrozí, že u soudu stane jako obžalovaný.

Trestní oznámení pro pomluvu na něj podal ředitel krajského úřadu René Havlík (ČSSD).

„Obvinění od policie mě povzbudilo,“ říká bývalý manažer projektu, při němž končily peníze úplně jinde než u lidí v nouzi. „Nedám se. Mám čisté svědomí a své protivníky rozmačkám na kaši.“

Evropský projekt IP1, díky němuž se podařilo získat peníze na nezbytné sociální služby, je nyní pro Liberecký kraj jednou z největších hrozeb.

Za chybu ve výběrovém řízení mu finanční úřad vyměřil pokutu a penále za přes dvě stě milionů korun.

Kroutil dělal na krajském úřadu v letech 2009 až 2011 manažera projektu IP1. Nyní pracuje na Krajském protikorupčním pracovišti.

Současný hejtman Martin Půta (Starostové) tvrdí, že odpovědnost za chyby v projektu nenese jen bývalé sociálně-demokratické vedení kraje, ale také vy. Jakou jste tehdy hrál vlastně roli?
Manažerem jsem se stal až poté, co vedení kraje a úředníci rozhodli o podobě projektu IP1. Mohu to lehce dokázat. Pro svou roli v projektu bych použil přirovnání s vlakem - byl jsem strojvůdce a jel jsem podle předem nastavených pravidel. Když jsem zjistil, že Liberecké romské sdružení a jiné organizace jsou bez kontroly a utrácejí desítky milionů korun. Upozornil jsem na to svou nadřízenou, vedoucí odboru sociálních věcí krajského úřadu Ludmilu Šlechtovou, hejtmana Stanislava Eichlera, radního Pavla Petráčka, ředitele krajského úřadu Bohdana Tomáše a později jeho nástupce René Havlíka. Kraj ale s rozhazováním evropských dotací neudělal nic a propustil mě.

Ministr práce a sociálních věcí po kontrole projektu oznámil, že Liberecké romské sdružení zneužilo dotace za 26 milionů korun. Policisté však nikomu neprokázali vinu na napáchané škodě. Existuje ještě nějaká naděje na potrestání viníků?
Policie se pořád ještě, i když zatím bez výsledku, zabývá trestním oznámením, které jsem podal na hejtmana Eichlera, radního Petráčka a vedoucí odboru Šlechtovou. Domnívám se, že se dopustili porušování povinností při správě cizího majetku a poškození zájmů Evropské unie.

„Osočuje nás,“ vysvětluje kraj

Osočuje bez důkazů na veřejnosti mě i další zaměstnance, tak vysvětluje ředitel Krajského úřadu v Liberci René Havlík, proč podal trestní oznámení na Miroslava Kroutila. Policie Kroutila obvinila a hrozí mu až rok vězení.
Kroutil jako bývalý manažer projektu IP1 na poskytování sociálních služeb v Libereckém kraji má navíc další velký problém. „Začátkem února podal krajský úřad na Miroslava Kroutila trestní oznámení pro podezření z trestného činu zanedbávání povinnosti při správě cizího majetku se škodou v mnoha milionech korun,“ prohlásil Havlík. Podle něj je lživé například Kroutilovo tvrzení, že Liberecké romské sdružení zneužilo z přidělené dotace 26 milionů korun. „Kraj vyhrál v nedávných dnech soud o 2,6 milionu korun a sdružení by je mělo zaplatit,“ podotkl Havlík. „Ostatní položky vyplacené sdružením prošetřovala policie a řízení zastavila a odložila. Na vše mám písemné důkazy.“

Jak jste přišel k obvinění vy?
Mezi funkcionáře, kteří nesou odpovědnost za desítky milionů korun proplýtvaných v projektu IP1, patří i tehdejší a současný ředitel krajského úřadu Havlík. Upozorňoval jsem na to opakovaně ve svých projevech na krajském zastupitelstvu a Havlík na mě loni podal trestní oznámení pro pomluvu. Kdyby mě žaloval u civilního soudu, měl by s tím mnohem víc práce a hlavně by za ním šly náklady na proces. Takhle za něj odvede všechnu práci policie a nebude ho to stát nic, i když se ukáže, že jsem se pomluvy nedopustil. A to se ukáže, protože všechny důkazy jsou na mé straně. Havlíka i se smečkou úředníků jsem rozcupoval už jednou, když soud uznal, že mě krajský úřad propustil protiprávně. Pokud si přeje krajský ředitel policie Vladislav Husák rozcupovat u soudu také, mohu mu takovou radost dopřát.

Jaké jsou vaše zkušenosti s policejním vyšetřováním?
Spis, který se týká mého případu, obsahuje devět set stran. Chápu konečně, proč je policie přetížená, když kvůli mému sporu s ředitelem Havlíkem vytvoří tak tlustý svazek. Když jsem se do něj chtěl při prvním výslechu podívat, nesměl jsem. Odmítl jsem proto vypovídat. Využil jsem však svého práva a položil několik důležitých otázek vyšetřovateli. Teď už do spisu můžu a ofotil jsem si z něj několik set stránek, abych se mohl obvinění co nejúčinněji bránit.

Sledujete, do jaké fáze se kauza s projektem IP1 dostala nyní?
Všiml jsem si, že soud rozhodl, aby Liberecké romské sdružení zaplatilo Libereckému kraji škodu 2,6 milionu korun. Překvapilo mě to, protože původně kraj mluvil o vymáhání více než dvaceti milionů korun. O dalších více než dvacet milionů korun Liberecký kraj přišel, protože problémy s projektem vedly k zastavení dotací z ministerstva práce a sociálních věcí. Peníze na doplacení sociálních služeb musel Liberecký kraj vzít ze svého rozpočtu.

Hejtman Půta před několika dny zopakoval, že Starostové chtějí, aby za škody v projektu IP1 zaplatili viníci. Mluvil o odpovědnosti celé bývalé krajské rady, kde bylo osm funkcionářů ČSSD a Lidie Vajnerová ze SOS. Myslíte, že Starostové půjdou proti lidem ze strany, s níž se spojili?
Pochybuji. Vždyť teď Starostové sedí v krajské radě s Vítem Příkaským, který v ní byl za ČSSD už v letech 2008 až 2012. Náměstkyní hejtmana pro sociální věci se nyní stala Lenka Kadlecová. V minulosti dělala asistentku Pavla Petráčka, krajského radního pro sociální věci, pod něhož spadal právě projekt IP1.