Návrh Jana Devátého.

Návrh Jana Devátého. | foto: Jan Devátý

Děláte z lidí hlupáky, kritizuje opozice záměr zasypat náměstí pískem

  • 16
Děláte z lidí hlupáky, vzkazují politici na libereckou radnici. Opoziční zastupitelé totiž stále nechápou, jaký smysl má zasypat náměstí před radnicí pískem. Pláž na místě, kde široko daleko není žádná voda ke koupání, jim přijde jako nápad, za nímž může stát jen mentální indispozice.

Pláž má být součástí letního kulturního programu v centru města. S ním zastupitelé prý problém nemají, ostře ale vystupují právě proti tunám písku, který se má na náměstí přes letní měsíce navézt.

„Oživit prostor před radnicí je správné, ale postavit tu pláž, na níž by mohli lidé na lehátcích snít, že si užívají u moře, to dělá z lidí hlupáky,“ poznamenal Michal Hron, zastupitel za Starosty pro Liberecký kraj.

Podle něj by mělo větší smysl dovézt písek spíše na zanedbaná pískoviště anebo na libereckou přehradu, kde je narozdíl od náměstí voda.

V centru Liberce má pláž vyrůst v prostoru mezi kašnou a Moskevskou ulicí a odhadem zabere čtyřicet až padesát metrů čtverečních. Naveze se na ni zhruba patnáct až dvacet tun křemičitého písku.

Primátor města Tibor Batthyány si za nápadem stojí a výtky zastupitelů nechápe.

„To nemají nic důležitějšího, kvůli čemu do nás mohou šít? Pláž je zpestření kulturního programu, je to možnost, jak udržet návštěvníky v centru města anebo je na něj dostat. Pláž u vody je zcela běžná, ale na náměstí, kde není voda, to je raritka,“ upozornil primátor.

Inspirace přišla z Evropy, zní z radnice

Na nápad umístit pláž do centra města, ale prý nepřišli sami, nechali se inspirovat i jinými evropskými městy. „Vůbec mi to nepřijde hloupé, naopak třeba maminky s malými dětmi to ocení, když si budou moci v klidu posedět na náměstí a jejich děti si mezitím před radnicí postaví bábovičky,“ zmínil Batthyány.

Zkušenost s písečnou pláží bez vody mají i v Brně. Poprvé vyrostla na náměstí Svobody v roce 2010, naposledy v roce 2014.

Byly na ní slunečníky a bar s drinky a pivem. Lidé, kteří se sem přišli opalovat, se mohli dívat na zhruba padesát metrů vzdálenou kašnu, kde zurčela voda. Okolo nich ale běžel normální městský život, jezdily tramvaje a chodili oblečení Brňané.

O pláž v Liberci se bude starat provozovatel baru, který bude součástí atrakce. Podle primátora musí zajistit, aby byla čistá a nebyly v ní třeba výkaly od koček nebo psů. Do kontroly by se ale mohli zapojit i hygienici.

„Zatím nás ovšem nikdo se záměrem pláže na náměstí neseznámil a nemáme k tomu tedy žádné informace. Netušíme, co všechno bude tato akce obsahovat a v jakém režimu bude pláž fungovat,“ sdělila Zuzana Balašová, mluvčí Krajské hygienické stanice v Liberci.

Možnou podobu pláže vymysleli studenti

Architektonické návrhy na podobu a vybavení městské pláže vymysleli studenti Střední školy tvorby a designu nábytku v Kateřinkách. Z celkem devíti už mají na radnici dva finální. „Vítězný návrh budeme znát v polovině toho měsíce,“ prohlásila Jana Kodymová, mluvčí magistrátu.

Opoziční zastupitelé ale kritizují vládnoucí koalici i proto, že nemají k chystanému letnímu programu žádné informace.

„Změna pro Liberec má například ve svém plánu zapojování občanů do rozhodování o městě. Ale když je potřeba zeptat se lidí, jak by měl kulturní program vypadat a zda je podle nich smysluplné zřídit na náměstí pláž, tak plán jako by nebyl,“ prohlásila zastupitelka za Starosty Květa Vinklátová. ̈

Podle primátora ale není důvod, aby zastupitelé mluvili do podoby kulturního programu. Odmítá i kritiku, že radnice raději postaví pláž před radnicí, ale přehradu nechává pustnout.

„Na kultivaci přehrady pracujeme, ale to mohla ta vláda před námi přece taky, seděli na radnici čtyři roky a co udělali? U přehrady jsme navíc limitovaní tím, že tam nejsou žádné dotační programy, takže veškeré akce musíme platit z rozpočtu,“ dodal Batthyány.