Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Tomáš Flaškapro iDNES.cz

Krkonoše se otevírají. Turisté se dostanou do dříve nepřístupných míst

  • 1
Turisté se v lesích a na loukách v Krkonoších mohou pohybovat volněji, než byli zvyklí. Od pátku platí nový návštěvní řád, díky němuž se lidé dostanou i do druhé nejpřísněji chráněné zóny. Turisté tak nově poznají i místa, kam měli dosud zapovězený přístup.

Znamená to, že se turistům – a v zimě i lyžařům – nově otevřelo území o rozloze 3 400 hektarů, což je asi šest procent území celého národního parku. Rekreanti se ovšem musí chovat tak, aby neškodili přírodě, jinak je čeká finanční postih.

KAM SMÍ CYKLISTÉ A HOROLEZCI

Po sedmnácti letech změněný návštěvní řád určuje, že na kole se po Krkonoších lze mimo silnice pohybovat pouze po piktogramy značených trasách – a to jen od východu do západu slunce. Omezení čeká také na horolezce. Těm jsou určeny pouze Hnědé skály, Hranostajní skály, Eminy kameny a Lubošské skály. Vodákům je určena Jizera a Labe od přehrady Labská po Kukačku.

"V druhé chráněné zóně se mohou pěší turisté od prvního října pohybovat i mimo značené cesty, ale nadále se na území parku musí řídit všemi platnými českými zákony, které nový návštěvní řád již necituje. Jde především o zákon o ochraně přírody a krajiny," upozorňuje Radek Drahný ze Správy Krkonošského národního parku.

V praxi to znamená, že na území parku se nadále nesmí trhat žádné volně rostoucí rostliny, sbírat a odnášet živočichy, odhazovat odpadky či plašit a rušit zvěř nadměrným hlukem. Zakázáno je také rozdělávání ohňů, vstup do jeskyní, volné pobíhání psů či vjezd na většinu cest.

Výčet krkonošských cest, kam je nutné mít povolení správy parku, zabírá pět stránek návštěvního řádu. Do některých míst, zvláště k rekreačním objektům v nejméně chráněném území, se turisté budou moci dostat po zaplacení poplatků. Jejich výši určí až vyhláška ministerstva životního prostředí.

Plánovaná brožura vysvětlí návštěvníkům nové předpisy

"Abychom návštěvníkům hor usnadnili orientaci v nových předpisech, připravujeme česko-polskou brožurku s komentovaným návštěvním řádem, kdy budou zmíněné i další platné předpisy," podotýká Drahný.

Stačí si pamatovat, že v první zóně se parku se lze pohybovat pouze po vyznačených turistických cestách, v dalších oblastech hor lze chodit i mimo ně.

Krkonošský národní park byl založen v roce 1963 a je nejstarším národním parkem v České republice. Rozkládá se na území bývalých okresů Trutnov, Semily a Jablonec. Spolu s polským parkem tvoří KRNAP největší chráněnou přírodní oblast ve střední Evropě.

NOVINKY V KRKONOŠÍCH

Les u MumlavyOd 1. října 2010 se lze v první zóně KRNAP pohybovat jen po značených turistických cestách. Na zbylém území parku je pěší pohyb osob neomezený. V platnosti zůstává mimo jiné zákaz trhání rostlin, odchytu živočichů, plašení zvěře, znečišťování přírody. Do některých míst nejméně chráněného území bude možné vjíždět bez povolení, pouze po zaplacení poplatku.