UFO, vtipálci, nebo souložící srny? U Frýdštejna objevili kruhy v obilí

  • 107
Tajemné kruhy v obilí na poli mezi Kopaninou a Dalešicemi nedaleko zříceniny hradu Frýdštejn přilákaly pozornost zvědavců. Míří sem ufologové a nadšenci ze všech koutů republiky, aby si agrosymbol ležící asi 100 metrů od silnice prohlédli. Místo zdokumentoval redaktor MF DNES.

„Je to něco mezi nebem a zemí,“ lakonicky shrnuje postarší žena, která ze sousedního Frýdštejna vytáhla na pole manžela. Ten ale projevuje o podivné piktogramy menší nadšení. 

„Houbeles. Udělali to lidi, vždyť dneska už dokážou všecko. Třeba takové mikrovlny nebo laser…“ bručí si pod vousy, zatímco jeho paní hledá geometrický střed kruhu, aby na něm zaujala dramatický postoj. Pak něco vítězoslavně nadzvedne. Je to nějaký broušený minerál. Kdosi jej umístil do středu kruhu, aby si jej „nabil“. Čím, to se zatím neví. 

Jisté je jen to, že pes, kterého si přivezla na prohlídku rodina Stodůlkových ze Dvora Králové, má na piktogram v obilí opačný názor. Hromádky a očůrané klasy, které za sebou nechává, vyvrací mýty o tom, že zvířata v kruzích nevydrží. 

„Udělali jsme si super výlet“

Až z Karlových Varů sem přijel Jaroslav Šíp. Kruhy v obilí se zabývá již pět let a tohle je druhý, který osobně navštívil. Jasno o jeho původu ale nemá.  

„Jsem nadšený, udělali jsme si super výlet,“ argumentuje. Jeho přítelkyně zatím umravňuje malého chlapce, který nedbá pečlivě vyšlapaných cestiček v obilí a pobíhá všude. Piktogram tím ztrácí na pravidelnosti. „Dyť jim to ušlapeš!“ okřikuje chlapce máma.

Badatel Petr Drbohlav z Turnova zatím pořizuje fotodokumentaci kruhů. Je jedním z mála lidí, kteří se problematikou agrosymbolů dlouhodobě zabývají. Sklání se nad obilnými klasy a hledá poškození stonků, které by svědčilo o tom, že jde o dílo člověka. 

Tvůrci asi pospíchali

„Vrchní část obrazce je pěkná, souměrná. Ale ten spodek je odfláknutý. Asi pospíchali, snad je někdo vyrušil nebo už začínalo svítat,“ kritizuje Drbohlav nepřesnosti v provedení kruhů. V některých místech jsou totiž stébla polehaná oběma směry. To ukazuje, že jde o práci takzvaných circlemakerů. Ti se na internetu - podobně jako Al Kajda k atentátům - přihlašují k autorství jednotlivých agrosymbolů.

Je ovšem pravdou, že zatím nikdy nedokázali hodnověrně popsat způsob jejich vzniku, což budí dojem, že jde pouze o chytráky, kteří se dělají zajímavými a přiživují se na popularitě kruhů. 

A jsme zase na začátku: kdo ty kruhy dělá? Tuto otázku si klade každý, kdo na pole přichází. A každý má svou teorii. Všem vévodí ta o UFO, populární je i teorie elektromagnetických vln nebo vzdušných větrů. Skeptici si myslí, že kruhy tvoří lidé, kteří pak z povzdálí sledují tenhle humbuk, čtou tento článek a královsky se baví. 

Autorem byl sám Satan

V poslední době se vyrojily i nové teorie, kdo za kruhy stojí. Titul Nejvtipnější by jistě dostala ta o souložících srnách, kterou kdysi dávno zpopularizoval jistý myslivec, který prý z posedu sledoval noční radovánky zvěře v místech, kde ráno našel kruhy v obilí. Dnes už této teorii kromě zapálených myslivců nikdo nevěří. V historii byl za autora kruhů považován sám Satan.

Záhadologové také o kruzích nemají úplně jasno. „Circlemakeři se dostali do většího povědomí na začátku 80. let v Anglii. Tehdy v polích jednoduché obrazce šlapali i dva britští důchodci Doug Bower a Dave Chorley. Jejich výtvory byly i přes svou jednoduchost často velice nepřesné. S příchodem circlemakerů však nastal zlom. Lidé stále tvořili nepříliš složité obrazce, avšak v polích se začaly objevovat gigantické formace, doslova stovky metrů čtverečních polehlého obilí.

Zjištěny byly i rekordní časy vzniku obrazců. Hodina, někde dokonce pár minut. Tehdy začalo studování stébel. Byly zjišťovány změny elektromagnetického pole v obrazci, stejně jako porušení stébel mikrovlnami, v některých případech i zvýšená radioaktivita,“ popisuje Ondřej Procházka, člen badatelského Klubu Moravia, který agrosymbolu studuje.

Proč zrovna červenec

Teorií je příliš, ale odpovědí méně. Jisté je to, že v Libereckém kraji se agrosymboly objevují celkem pravidelně. Vždy v červenci se kruhy v obilí objevovaly u Paceřic a Příšovic, tedy ve stejné oblasti. V roce 2007 se obrovský obrazec objevil v lokalitě Honsob u Březiny poblíž Mnichova Hradiště. Svědci tehdy vypověděli, že způsobil problémy startujícímu letadlu Cessna, které musely navádět armádní stíhačky. V roce 2008 se objevil podobný symbol nedaleko vesničky Jítrava na Liberecku. 

Proč zrovna červenec? Krom toho, že pochopitelně dozrává obilí, je tu ještě jedno vysvětlení. Konají se vždy Slavnosti svijanského piva. Letošní agrosymbol na Kopanině byl ohlášen druhý den poté, co slavnosti skončily. Souvislost mezi pivem posilněnými milovníky chmelového moku a obrazci v obilí musí být přece náhodná.