Policisté v Libereckém kraji řešili loni 126 stížností. (ilustrační snímek)

Policisté v Libereckém kraji řešili loni 126 stížností. (ilustrační snímek) | foto: Zdeněk Němec, MAFRA

Sousedka mě skenuje a musím spát v alobalu, stěžoval si muž policistům

  • 10
Na policii v Libereckém kraji dorazil muž s tím, že ho sousedka v jeho bytě skenuje přes dveře. Nemá se před ní kam schovat, a proto spí za ledničkou zabalený do alobalu. A na služebně jeho případ špatně vyhodnotili. To je jedna z kuriózních stížností, kterou loni řešili na odboru vnitřní kontroly policie.

Mezi loňskými 126 stížnostmi na postup či chování policistů se objevily i další kuriózní případy.

„Kontroloři například museli řešit i stížnost ženy, které údajně pouštěli policisté přes elektrickou zásuvku do bytu zvuky z pohlavního aktu,“ vypočítává mluvčí policie Libereckého kraje Vlasta Suchánková.

Další neoprávněnou stížností na práci policie byl třeba i případ vraždy, která se nikdy nestala. „Policisté se loni věnovali také muži, který si přišel stěžovat, že na něm byla vykonána vražda, a policie s tím stále nic nedělá,“ dodává Suchánková.

Loňských 126 stížností na práci policie je méně než v roce 2014. Tehdy kontroloři přijali 160 oznámení. O rok dříve 110.

Pouze v osmi procentech bylo stěžovatelům dáno úplně, nebo částečně za pravdu.

„Většinou se jednalo o administrativní pochybení, jako například nezaslání vyrozumění nebo o špatné poučení,“ sděluje vedoucí odboru vnitřní kontroly Petr Praun. „Jako odůvodněnou jsme ale například vyřizovali stížnost ženy, které policisté napsali chybně příjmení, zaměnili jedno písmenko,“ doplňuje vedoucí.

Nejvíce stížnosti na práci policie mířilo na Liberecku, následuje Česká Lípa, Jablonec nad Nisou. Nejméně stížností je na Semilsku. „Lidé si nejvíce stěžují na nevhodné chování a vystupování policistů, nebo na postup jejich vyšetřování na místě události,“ podotýká mluvčí.