Otevření miniškolky byl odvážný, leč dobrý nápad, daří se jí (ilustrační snímek).

Otevření miniškolky byl odvážný, leč dobrý nápad, daří se jí (ilustrační snímek). | foto: Karel Pešek, MAFRA

Muzikantka změnila práci, založila školku. A nepotřebovala roky studií

  • 0
Šest z deseti obyvatel kraje by chtělo změnit zaměstnání, ale bojí se, nebo nemají potřebnou školu. Může jim pomoci nový projekt, nazvaný Národní soustava kvalifikací. S její pomocí lidé získají znalosti a potřebné osvědčení, aniž by museli trávit roky ve škole.

Vystudovaná muzikantka Veronika Šindelářová následovala svůj sen a otevřela si v Liberci úspěšnou miniškolku.

Ke změně života se nenechala odradit ani skutečností, že jí chybělo patřičné vzdělání a tedy potřebné kulaté razítko.

Právě ona je příkladem člověka, který se rozhodl od základu změnit profesi a uspěl díky kurzu, zprostředkovanému Národní soustavou kvalifikací.

„Nešlo mi jen o získání kulatého razítka, sama jsem chtěla k dětem přistupovat kvalifikovaně,“ vysvětlila svoji motivaci Veronika Šindelářová.

Její miniškolka už má otevřeno druhým rokem a daří se jí tak, že musí zájemce odmítat. „Už bych rozhodně neměnila,“ svěřila se Veronika Šindelářová.

Ke změně života se rozhodla ve svých osmadvaceti letech. Patří k lidem, co se nebáli vybočit ze životní dráhy nalinkované školou a vydali se vstříc nejisté změně kariéry.

Těch, co by to rádi udělali, protože nejsou spokojeni se svým profesním oborem, je v kraji údajně až šedesát procent.

Lidé by rádi změnili práci kvůli pocitu vyhoření, neodpovídajícím platům nebo malým vyhlídkám na povýšení. Šest z deseti respondentů by sice kvůli lepším pracovním podmínkám nebo spokojenosti změnilo zaměstnání, potíž je ale v tom, že si netroufají.

„Dvaačtyřicet procent z nich se bojí, že by jinou práci v regionu nenašli, čtyřicet procent odrazuje dočasná ztráta příjmů a šestnáct lidí ze sta říká, že nemá pro jinou práci kvalifikaci,“ říká hlavní manažer projektu Národní soustava kvalifikací Ivo Jupa.

Lidé se chtějí nejčastěji stát strážným, chůvou nebo floristou

Pracovních míst je přitom nejvíc od roku 2009. Liberecký úřad práce evidoval k letošnímu lednu téměř čtyři tisíce volných pracovních míst, stále víc firem ale zároveň naráží na to, že nemůže sehnat kvalifikované lidi

Nebojte se změny!

I do práce můžete chodit s radostí a nadšením. Najděte si novou a lepší práci na jobDNES.cz. Každý den nabízíme žhavé pracovní nabídky.

Právě to chce vytvořený systém Národní soustavy kvalifikací změnit. Umožňuje získat zájemcům celostátně uznávaný certifikát, který doloží jejich profesní kvalifikaci.

Ti přitom nemusejí usednout na řadu let do školních lavic a učit se spoustu balastu a zbytečností. Ve znalostech jdou rovnou na dřeň oboru a po tom, co opravdu v praxi upotřebí.

Certifikát, který absolventi získají, má platnost třeba jako výuční list a uznávají ho i nejvýznamnější zaměstnavatelé.

Národní soustavu kvalifikací využívá při hledání zaměstnanců třeba i Preciosa. „Pokud přijde uchazeč s profesní kvalifikací brusič skla, víme přesně, jaké má znalosti a dovednosti. Na běžném trhu práce na podobně kvalifikovaného uchazeče skoro vůbec nenarazíte,“ pochvaluje si přínosy systému profesních kvalifikací vedoucí odboru personálního plánování z firmy Preciosa Iva Vychterová.

Mezi nejpopulárnější kvalifikace patří strážný, chůva pro děti nebo florista.