Podstávkový dům v sousedním Sasku. (ilustrační snímek)

Podstávkový dům v sousedním Sasku. (ilustrační snímek) | foto: umgebindeland.de

Řemeslníci se na Frýdlantsku učí, jak neškodit vzácným vesnickým domům

  • 0
Klenoty lidové architektury, vzácné podstávkové domy, se učí opravovat řemeslníci na Frýdlantsku. Na kurzy, jejichž smyslem je zachránit výjimečná venkovská stavení před škodlivými úpravami, věnovala Evropská unie tři miliony korun.

„Kurzy se týkají zedníků, kameníků, tesařů, pokrývačů, klempířů, truhlářů, podlahářů, kovářů, kamnářů a topenářů,“ řekla Jitka Doubnerová. Pracuje v radě Spolku Frýdlantsko, který přišel s nápadem, jak přispět k šetrné obnově podstávkových domů.

Evropský projekt poslouží i k vydání učebnic pro řemeslníky, pracující v podstávkových domech. „Na kursy se mohli přijít podívat i majitelé podstávkových domů,“ dodala Doubnerová.

„Kurzy jsme zahájili v roce 2013 a projekt s názvem Kvalitní řemeslnická práce při obnově podstávkových domů skončí na začátku příštího roku.“

Minulý pátek se na statku Český svět v Dolní Řasnici sešli kamnáři. Dozvěděli se nejdůležitější věci o opravách a údržbě kachlových kamen, v nichž se v podstávkových domech často topilo.

Podstávkový dům se skládá z přízemí, jež tvoří roubená prostora, patro nebo střechu nad ním pak nese samostatná konstrukce z dřevěných sloupů – takzvaná podstávka. Hornolužický podstávkový dům má většinou hrázděné patro, severočeský se od něj liší roubeným patrem. Podstávkový dům se skládá ze světnice, síně a chléva.

Řemeslnící se učí tvořit také webové stránky

„Při kurzech se řemeslníci podívali na místa, kde proběhly vzorové rekonstrukce podstávkových domů,“ uvedla Doubnerová.

„Řemeslníkům jsme nabídli také kurs, při němž se zdokonalili v práci s počítačem. Smyslem bylo, aby o sobě dali vědět na internetu a zvládli vytvořit alespoň jednoduché webové stránky.“

Spolek Frýdlantsko se snaží o zvelebování podstávkových domů od roku 2012. Spolupracuje s německými partnery nebo se Spolkem TUR ze Šluknovského výběžku.

Spolek Frýdlantsko vznikl v roce 1999. Soustřeďuje se kromě jiného na záchranu a obnovu drobných památek – pomníčků, pamětních desek a božích muk. Výsledky jeho práce se dají spatřit při Staré poutní cestě v Raspenavě a Lázních Libverda, v Hejnicích v údolí Štolpichu nebo v Kunraticích-Tongrundu.