Stresované zvěři hrozí přes zimu uhynutí.

Stresované zvěři hrozí přes zimu uhynutí. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Kvůli jelenům ochranáři uzavřou některé cesty v Krkonoších

  • 1
Turisté v Krkonoších se nedostanou na cesty, které vedou kolem obůrek a krmelců pro lesní zvěř. Tabulky se zákazem vstupu a mechanické zábrany mají zajistit hlavně jelenům klidné přezimování. Ochránci přírody takto uzavřou dvanáct míst.

"Když napadne sníh, tak se především jelení zvěř stahuje do nižších poloh a soustředí se v přezimovacích obůrkách. V nižších polohách se ale pohybuje spousta turistů a ti zvěř ruší," říká Hana Slavíčková z oddělení státní správy Krkonošského národního parku.

kde zimují jeleni

Jelení zvěř by během zimy mohla způsobit velké škody na stromcích.

"K zamezení těchto jevů je jelení zvěř soustavně regulována na minimální stavy. Pro zbývající jedince zřizuje správa parku takzvané přezimovací obůrky. Zvěř v nich je soustředěna na relativně malém prostoru. Má zde zajištěn pravidelný přísun potravy, škody na lesních porostech jsou tedy minimální," píše správa parku ve veřejné vyhlášce.

Omezení vstupu se v zimě na krkonošských cestách v okolí Harrachova a Pece pod Sněžkou objevuje již léta. Tuto zimu vstoupí zákaz v platnost 20. ledna a potrvá do 15. května.

Za porušení zákazu vstupu hrozí nemalé sankce. "Pro fyzické osoby to je až deset tisíc korun," upozorňuje Slavíčková.

Přesto mnoho lidí, hlavně místních nebo znalých prostředí k obůrkám chodí. Přitom, když je zvěř stresovaná, tak špatně žere a má pak mnohem menší naději na úspěšné přežití zimy.

"Nejhorší jsou lidé se psy. Když je mají na volno, tak vlítnou do obůrky – a to je pro zvěř velmi stresující. Z toho, že se lidé chodí k obůrkám koukat na jeleny, zrovna radost nemáme," říká mluvčí Krkonošského národního parku Radek Drahný. Zákaz vstupu na cesty se nevztahuje na lidi, kteří se po nich dostávají k vlastním domům a chatám.

Turisté mohou využít některé z nově otevřených tras

I přes omezení u přezimovacích obůrek se turisté nyní dostanou do míst, která jim byla dříve v Krkonoších zapovězena. V říjnu začal platit nový návštěvní řád, díky kterému se turistům a v zimě tedy i lyžařům otevřelo území druhé nejpřísněji chráněné zóny, které má rozlohu 3 400 hektarů.

"V druhé chráněné zóně se mohou turisté pohybovat i mimo značené cesty, ale nadále se musí řídit všemi platnými zákony, především zákonem o ochraně přírody a krajiny," uvedl Drahný. V první chráněné zóně se návštěvníci hor mohou pohybovat pouze po značených cestách.

kde bude platit zákaz vstupu

Spodní Janova cesta: výjezd ze silnice v Dlouhém potoku ve směru z Mýta na Vilémov – křižovatka cest Spodní Janova cesta a Malinová cesta.

Fišerova rokle: na odbočce cesty z Dolní Rokytnice na Studenov v místě protnutém hranicí NP s místním označením "Hranice" – přezimovací obůrka.

Vysoký břeh: křižovatka na pravé straně silnice 286 ve směru na Dolní Mísečky v lokalitě Skelné Hutě – přezimovací obůrka.

Nad Dušnicí: křižovatka cest Nad Dušnicí a Nad Vejpalicemi – křižovatka cest Nad Dušnicí a Ke škole.

Judeichova: na Judeichově cestě přibližně v místě označeném jako "odval" – křižovatka cest Judeichova a Stará.

Bucharova cesta: Ke Krakonošově strouze křižovatka s Assmannovou cestou – Bedřichov "U Kamenného mostu".

Zvonička – Klauslův potok: Klauslovy boudy okraj lesa – přezimovací obůrka.

Povalková: křižovatka s cestou Struhadla – přezimovací obůrka.

Hádek: kraj lesa (hranice NP) na cestě z Dolního Dvora na Hádek – odbočka z Horské silnice do údolí Zlatého potoka.

Digrin: kraj lesa před obůrkou na odbočce z asfalt. silnice Lánov – Bönischovy boudy – na modré turist. cestě z Rejdiště do D. Dvora v místě zvaném "U Buku".

Cestník – Filip: místo zvané "Cestník" na cestě z Horních Albeřic na Malou Úpu – křižovatka žluté a modré turistické cesty v Horních Lysečinách.

Janova bouda – Pěnkavák: přibližně 450 m nad křižovatkou s cestou z Dolní Malé Úpy do lokality Janovy Boudy – Závora.