Laboratoř sportovní motoriky v Liberci zjistí u lidí vady na chodidle.

Laboratoř sportovní motoriky v Liberci zjistí u lidí vady na chodidle. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Laboratoř pomůže „šmajdalům“, vědci pro ně vytvoří speciální vložky

  • 2
Lidem trpícím plochýma nohama mají od bolestí pomoci speciální vložky do bot. Vytvoří je speciální přístroj v Laboratoři sportovní motoriky Technické univerzity v Liberci. Zjistí, jak dotyčný člověk chodí a vědci pro něj poté vytvarují přesný tvar vložky. Univerzitní laboratoř by ráda, aby toto vyšetření hradila pojišťovna.

Přístroj dynamometrická deska přesně zjistí rozložení tlaků chodidla na podložku. Z chůze pak vykreslí graf. Lepší diagnostiku nohy nemohou lidé dostat.

"Zjistíme třeba to, jestli člověk chodí víc po vnitřní, nebo vnější části chodidla, jestli má plochou nohu nebo spadlou klenbu. Odhalí všechny defekty na chodidle," řekla vedoucí univerzitní sportovní laboratoře Soňa Jandová.

Na základě měření pak odborníci vyberou nejlepší typ vložky. Roli prý hraje i to, jestli dotyčný člověk sportuje nebo jen běžně chodí, důležitá je i jeho hmotnost. Laboratoř je schopná vytvořit vložky i do společenských bot.

Vložku laboratoř dotvoří na základě vyšetření. Dotvarování vložky je podle Jandové mnohem přesnější než například tam, kde se prodávají ortopedické pomůcky. V laboratoři na základě měření například přesně zjistí, ve kterém místě je vložku zapotřebí vypodložit.

"Životnost těchto novozélandských vložek je zhruba pět let při každodenním nošení. Když si koupíte běžnou ortopedickou vložku, tak ji vyhodíte do půl roku. Uvádí se, že mají dvou až trojnásobnou životnost než normální boty. Vložky se dají měnit, můžete je dávat i do jiných bot," dodala Jandová.

Vložky pomohou od bolestí

Návštěva laboratoře není nejlevnější. Vložky stojí od 1 490 do 1 990 korun. Komplexní podiatrické vyšetření přijde na 500 korun. Modelace vložky stojí 300 korun. Laboratoř chce oslovit i pojišťovnu. Podiatrické vyšetření totiž může hradit.

"Docela ráda bych to vyzkoušela, mám zborcenou klenbu. Jen je ta cena docela vysoká oproti normálním vložkám. Třeba si ale napíšu Ježíškovi," řekla k nové možnosti Liberečanka Petra Charvátová.

Analýza chůze a následné vytvoření speciálních vložek sice neléčí příčinu, mohou ale pomoci od bolestí chodidel, kolen, kyčlí nebo zad. Nejen sportovcům, ale třeba i dětem. Vložky neboli termoplastické stélky totiž nejen podpírají nožní klenbu, ale nohu vedou v ose pohybu.

Nová laboratoř s nejmodernějšími přístroji za milion korun funguje od září. Pracoviště sídlí v Harcově u stadionu s umělou trávou.