Lanovka na Ještěd

Lanovka na Ještěd | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Lanovka na Ještěd se rozjela se zpožděním, řídící zařízení zasáhl blesk

  • 1
Kabinová lanovka na Ještěd se v sobotu hodinu po poledni znovu rozjela. Po bezmála dvoutýdenní revizi měla jezdit už od rána, ale obnovení provozu zkomplikovala technická závada po bouřce. Blesk poškodil zabezpečovací a řídící zařízení.

"Bouřka nás zasáhla v neděli a pak znovu v úterý," řekl přednosta lanové dráhy Vladimír Štěpán. Nosná lana podle něj v takovém případě fungují jako hromosvody, a protože slouží zároveň jako komunikační, pravidelně blesk při bouřce vypálí elektroniku zabezpečení.

"To se podařilo z větší části rychle opravit, problém ale byl, že zasažené bylo tentokrát i řízení a tam se závadu nedařilo najít a odstranit," vysvětlil.

Lanovka byla mimo provoz od 4. listopadu kvůli pravidelné kontrole, kterou tamní pracovníci provádějí vždy před letní a zimní sezonou.

Dvoukabinovou lanovku v Liberci vybudovala na náklady Československých státních drah chrudimská firma František Wiesner. Stavba začala 15. června 1932 a do provozu byla dráha uvedena 27. června 1933. V letech 1971 až 1975 byla lanovka modernizována.

Když se po čtyřleté rekonstrukci znovu rozjela, přepravila za jediný rok rekordních 600 tisíc turistů. Třeba loni dopravily její kabinky na vrchol 237 tisíc lidí.

Délka trati kabinové lanovky je 1188 metrů. Dolní stanice je v nadmořské výšce 600 metrů, vrchní pod Ještědem o 400 metrů výš. V nejvyšším bodě se lanovka dostává 30 metrů nad zem. Kabiny dosahují rychlosti deset metrů za sekundu (36 kilometrů za hodinu) a patří tak k nejrychlejším v Česku.

Na vrchol jede kabina čtyři minuty a drží ji lano o průměru pět centimetrů. Lanovka patří Českým drahám a využívají ji především turisté z Česka, Německa a Polska.

,