Pro podání trestního oznámení hlasovala na radě i liberecká primátorka Martina Rosenbergová.

Pro podání trestního oznámení hlasovala na radě i liberecká primátorka Martina Rosenbergová. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Liberec vrací úder, podal trestní oznámení na bojovníky proti korupci

  • 7
Vedení Liberce jde do protiútoku. Kvůli městským lázním podalo trestní oznámení na obecně prospěšnou společnost Krajské protikorupční pracoviště pro křivé obvinění. Reaguje na trestní oznámení podané společností. To mimo jiné podle městských radních způsobilo městu statisícové škody.

Oznámení upozorňovalo na to, že v souvislosti s přestavbou lázní byl spáchán trestný čin a že cena za dílo byla vyšší, než je obvyklé. Jenže oznámení zároveň zastavilo čerpání evropských dotací na projekt přestavby lázní na galerijní objekt.

I když policie podnět odložila jako nedůvodný, Úřad regionální rady kvůli prošetřování případu městu stále neposlal 54 milionů korun. Liberec si proto musel vzít překlenovací úvěr. A městu denně naskakuje sedmitisícový úrok.

„Reagujeme na křivé obvinění. Je to již druhé podání ve stejné věci, které město významně poškozuje. Škoda navíc stále trvá, protože se kvůli trestním oznámením zdržuje proplacení padesáti čtyř milionů,“ vysvětlil postoj města ekonomický náměstek města Jiří Šolc (Starostové).

Musím bránit pověst Liberce, říká primátorka

Pro podání trestního oznámení hlasovala na radě i liberecká primátorka. Také podle ní protikorupční pracoviště město křivě obvinilo, a tím, a poškodilo jeho dobré jméno.

„Jako primátorka musím bránit pověst Liberce a peníze jeho občanů,“ vysvětlila primátorka Martina Rosenbergová (ČSSD).

Město má nyní vyčerpaný úvěrový limit a velký problém. „Město nemůže čerpat revolvingový úvěr na hrazení dalších závazků, konkrétně jde o Lidové sady, pavilon leknínů, revitalizaci hřišť u škol Švermova a Aloisina výšina a tělocvičnu na náměstí Míru,“ dodala primátorka.

Z revolvingového úvěru potřebovalo město na splátky stavbařům zmíněných projektů čerpat zhruba 38 milionů korun. Což ale není možné, dokud evropské dotace nepřijdou.

„Dodavatelé zatím nepožadují po městu Liberci žádnou sankci, přestože se město Liberec ocitlo po splatnosti a výpadek příjmu vyrovnává jinými, nákladnějšími cestami,“ uvedla mluvčí liberecké radnice Zuzana Minstrová.

Protikorupčníci: je to předvolební tah

Krajské protikorupční pracoviště pokládá krok města za předvolební tah. I poté, co ho policie odložila, trvá na tom, že k podání trestního oznámení byl důvod.

Stále tvrdí, že zakázka byla zmanipulovaná a účelově předražená o několik desítek milionů korun.

„Na cestě mezi zadávací dokumentací, výběrovým řízením a smlouvou s dodavatelem stavby Chládek a Tintěra se totiž vytratila podmínka, že ten, kdo se přihlásil do soutěže, nesmí už figurovat jako subdodavatel,“ řekl při podání trestního oznámení letos v květnu Jaroslav Tauchman.

Tehdy narážel na to, že na stavbě se podílela firma Syner. „Za naším stanoviskem si stojíme, potvrdily je oba znalecké posudky, které lázně označily za účelově předražené. Že tam jsou stropové, nikoliv vysoutěžené ceny nám potvrdil i posudek třetí a samotné vyjádření Ústavu racionalizace stavebnictví (zabývá se oceňováním stavebních prací, pozn. redakce), kterým se vedení města ohánělo a jen tím ukazovalo, jak věci vůbec nerozumí,“ tvrdí Tauchman.

Město by Krajskému protikorupčnímu pracovišti podle něj mělo vlastně i poděkovat.

„Jen díky nám se jeho vedení dozvědělo, že lázně také staví Syner, o čemž neměli radní ani potuchy. Ostatně, že veřejná zakázka je zmanipulovaná, tvrdil i jeden dnešní náměstek, než se tedy stal náměstkem,“ trvá na svém Jaroslav Tauchman.