Liberecká nemocnice podle lékařů nutně potřebuje najít nové místo. Na snímku její interiéry.

Liberecká nemocnice podle lékařů nutně potřebuje najít nové místo. Na snímku její interiéry. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Liberečtí lékaři prosí o miliardy. Potřebujeme nutně novou nemocnici, tvrdí

  • 6
V Liberci by měla vyrůst úplně nová krajská nemocnice za tři až čtyři miliardy korun, soudí primáři. O jejím osudu však nebudou rozhodovat sami. Velká role připadne i politikům, architektům nebo univerzitě.

"Pokud se nic nezmění, tak budeme mít v Liberci už za několik let přiskřípnutou nemocnici," řekl lékařský ředitel Richard Lukáš. "Naši práci provázejí improvizace a provizorium. Například přesuny pacientů po nemocničních budovách jsou dramaticky nevýhodné."

Podle Lukáše hrozí, že se v nevyhovující nemocnici nepodaří udržet špičkovou péči na specializovaných odděleních, kam se řadí například kardiologie, onkologie, neurologie, nebo traumatologie.

"Menším oddělením chybí vlastní operační sály," konstatoval Lukáš. Lékařský ředitel se přimlouvá za velkorysý projekt na úplně novou nemocnici. "Příštipkaření jsme si užili za posledních třicet pět let dost," vysvětlil.

Modernizace za stovky milionů, nová budova za miliardy

Nová nemocnice by ovšem stála tři až čtyři miliardy korun, zatímco modernizace současného areálu v Husově ulici by vyšla na několik set milionů korun. "Rekonstrukce za plného provozu by nám však přinesla velké komplikace," upozornil ředitel nemocnice Luděk Nečesaný.

Podle něj by se v nové nemocnici mohla rozvíjet takzvaná superspeciální péče, díky níž by Liberec dokázal konkuroval velkým fakultním nemocnicím. "Přál bych si, aby naše krajská nemocnice hrála stejně dominantní roli jako budějovická nemocnice v Jihočeském kraji," prohlásil Nečesaný.

Nová nemocnice by byla pravděpodobně menší než současná. Nečesaný by ji chtěl do roku 2020. Uvedl, že by neubírala práci menším nemocnicím v kraji. Tam by se pacientům poskytovala základní péče, zatímco v Liberci vysoce odborná.

Budoucnost liberecké nemocnice však neleží jen v rukou lékařů. Své si řeknou také politici, architekti nebo univerzitní profesoři. Vznikla z nich expertní komise, která už letos na jaře doporučí, jestli stavět novou nemocnici, nebo raději modernizovat starou.

Financování má řešit dotace z Evropské unie

Nemocnici vlastní Liberecký kraj s městy Liberec a Turnov. Ať už se majitelé pustí do výstavby nové nebo do modernizace současné nemocnice, počítají s příspěvkem od Evropské unie. V nejlepším případě by dotace pokryla 85 procent nákladů.

České zdravotnictví ale ztratilo v uplynulých letech dobrou pověst. Zpráva Evropské komise ho odsoudila jako prostředí, kde kvete korupce a kde mafie bohatne na předražených zakázkách.

"Nelze vyloučit, že na nás i v liberecké nemocnici vyskočí ze skříně nějací kostlivci," řekl předseda dozorčí rady nemocnice Josef Šedlbauer (Změna). Změna a Starostové ovládli Liberecký kraj a také nemocnici po volbách v roce 2012. Loni tam vyměnili vedení.

"Z minulých let nevíme skoro nic. Předchozí dozorčí rada nám nezanechala žádná data," poznamenal Šedlbauer. "V současné době zveřejňujeme detailně všechny soutěže o zakázky a snažíme se problémům předcházet."

Nemocnice potřebuje nový centrální příjem

Nyní potřebuje nemocnice naléhavě především nový centrální příjem, kam vozí záchranná služba pacienty v ohrožení života. Zanedlouho se pustí do budování bunkru pro lineární urychlovač na léčbu lidí s rakovinou.

Pakliže by v Liberci vyrostla nová nemocnice, majitelé by museli pro opuštěný areál najít nový smysl. Jednou z variant je proměna pavilonů na bytové domy.