Turistická stezka v Modlivém dole u Svojkova na Českolipsku je po opravě hezčí.

Turistická stezka v Modlivém dole u Svojkova na Českolipsku je po opravě hezčí. | foto: Lesy ČR

V Modlivém dole se už neklopýtá. Po 43 letech se sem vrátila křížová cesta

  • 0
Krkolomná přestala být turistická stezka, jež vede jedním z nejúžasnějších míst v Libereckém kraji – Modlivým dolem u Svojkova na Českolipsku. Po 43 letech se tam navíc vrátila zastavení Křížové cesty.

Turistickou stezku ke skalní kapli a ke skalnímu oltáři, kde rozjímal i rakouský císař Ferdinand Dobrotivý, opravily letos na podzim Lesy České republiky.

„V Modlivém dolu jsou nádherné pískovcové skály, kolem nich rostou borovice, buky, břízy nebo jeřáby,“ říká Markéta Kavková, liberecká krajská specialistka Lesů České republiky na ochranu přírodu.

Turistická stezka Modlivým dolem však kazila zážitky z výletu. „Byly na ní výmoly, uhnilé dřevo, chybělo zábradlí. Turistům hrozily pády po zakopnutí přes vyčnívající kořeny a cestu vymílaly deště,“ vrací se do minulosti Kavková.

Do opravy stezky vložili lesníci milion korun. Vysypali ji štěrkem a odvodnili. Nové dřevěné přírodní schodiště z dubových pražců se zábradlím cestu nejen ozdobilo, ale především ji udělalo mnohem bezpečnější. Rekonstrukce obsahovala také osazení laviček a úpravu skalního pramene.

„Na významné poutní místo jsme po čtyřiceti třech letech opět umístili Křížovou cestu se čtrnácti zastaveními,“ upozorňuje mluvčí Lesů České republiky Eva Jouklová.

Vyčistili také studánku

„V pískovcových skalách jsme obnovili dřevěný kříž, schody ke skalnímu oltáři i ke skalní kapli, která je kulturní památkou. Vyčistili jsme také studánku.“

Původní Křížová cesta z druhé poloviny 19. století se v roce 1973 přestěhovala díky farářovi Ladislavu Kubíčkovi do nedaleké svojkovské kaple sv. Václava. Nyní se v Modlivém dole nacházejí kopie.

Původní vyobrazení z Křížové cesty visela na stromech, nyní drží na dřevěných stojanech. „S návrhem na obnovu Křížové cesty přišli obyvatelé Svojkova a podpořil je Národní památkový ústav v Liberci,“ dodává Jouklová.

V Modlivém dole ukrytém v rokli pískovcových skal se konají bohoslužby. Nejznámější je květnová mše na zahájení mariánského měsíce.

„Údolí se původně nazývalo Smolný důl (Pechgraben) podle uhlířů.“ podotýká Jouklová. „Měli zde smolárny a dehtářské pece. Na konci 18. století nechala hraběnka Alžběta Kinská vytesat do skalního masivu kapli. V roce 1836 ji sloupský sochař Antonín Wagner opatřil novogotickým portálem.“

Kaple má podobu jeskyně v Lourdech

Kaple získala v roce 1903 podobu jeskyně ve francouzských Lourdech. Podle Jouklové upadlo po druhé světové válce poutní místo v Modlivém dole v zapomnění. „Bylo z větší části zničeno, sochy zmizely,“ uvádí Jouklová.

„Mariánský kult i poutě se v Modlivém dole obnovily před dvaceti lety. Oltář zdobí socha Panny Marie vysvěcená před patnácti lety.“

Modlivý důl vyhledávají nejen věřící lidé, ale také svatebčané. V roce 2014 ho agentura Czech Tourism zařadila do soutěže O nejlepší turistické atraktivity České republiky.

Důl fascinuje i Petra Pokorného, malíře ze Skalice u České Lípy. „Některá jiná místa, sevřená ve skalách, působí studeně, ale Modlivý důl zahřívá duši,“ tvrdí Pokorný. „Působí magicky a cítíte tady silně genius loci.“