Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: MF DNES

Liberec brání lidem odpojit se od teplárny, družstvo ho za to žaluje

  • 15
Liberecké bytové družstvo Sever podalo pilotní žalobu na Liberec. Město totiž nechce povoloval odpojování domů od místní teplárny. Pikantní na tom je, že předseda družstva Petr Černý se stal po změnách na radnici členem Rady města za Věci veřejné.

"Radnice se drží stále stejné myšlenky - nedovolit domům a sídlištím se odpojit. Argumentuje tím, že by se rozpadl celý systém centrálního vytápění. Tvrdí také, že lidé, kteří u teplárny zůstanou, budou muset platit podstatně víc než nyní. Což je pravda, ale proč by měli všichni platit za něco, co nedostávají?" ptá Černý, který je zároveň předsedou občanského sdružení Dost! a dlouholetým bojovníkem za nižší cenu tepla v Liberci.

Teplo z Polska

Liberec může vytápět polská elektrárna v Turówě.

Idea vytápět Liberec, Jablonec nad Nisou, Chrastavu a Hrádek nad Nisou vznikla před dvaceti lety. Projekt, který se nezačal realizovat, zpracovávaly dvě holandské společnosti.

Nápadu se ujala o.p.s Trojzemí, která nechala vypracovat 40ti stránkový koncept zásobování českých měst teplem z Turówa.
Cena projektu je nyní odhadována na 3,2 miliardy korun, přičemž délka horkovodu z Turówa do Liberce je 30 kilometrů.

V roce 2016 bude spuštěn v polské elektrárně jedenáctý blok, jehož kapacita tepla bude několikanásobně převyšovat potřebu českého území

V současnosti staví Poláci horkovod do Zhořelce (35 km).

Nyní lidé připojení k centrálnímu zdroji vytápění podle něj platí za teplo, které ze 40 procent uniká z neopravovaných rozvodů páry.

Družstvo Sever chce odpojit od teplárny svůj dům ve Franklinově ulici a další čtyři, které spravuje. Celkem se jedná o 450 bytů. Radnice jejich žádost odmítá a proto se družstvo rozhodlo podat žalobu.

Jako člen Rady se Peter Černý pokusil tento problém v nejvyšším orgánu města řešit. "Snažil jsem se to kolegům neúspěšně vysvětlit. Rada si pozvala zástupce města v představenstvu teplárny Tomáše Hampla. Ten jí doporučil počkat na výsledek soudu," dodává Černý.

Město znemožnilo odpojení i dalším

Družstvo Sever není jediné, které má s radnicí tento problém. Nejnověji město Liberec zamítlo žádost Společenství vlastníků jednotek Mlýnská 602.

"V březnu 2011 jsme si odhlasovali, že se odpojíme od liberecké teplárny, protože se nám nelíbí neustále se zvyšující cena tepla. Odmítáme platit předražené gigajouly. Jsme také jedno ze společenství, které se s teplárnou soudí, protože nechceme přistoupit na dvousložkovou cenu," vysvětluje předseda Společenství Mlýnská 602 Václav Zeler.

Sdružení si spočítalo, že by se mu půlmilionová investice do vlastní kotelny vrátila za tři roky. Dalo tedy 35 tisíc za projekt a sehnalo si všechna povolení. Pět kladných dostalo, chybí mu jen souhlas města. To nechce povolit dvě trubky o průměru deseti centimetrů, které by vedly po plášti jejich domu a vycházely z boční stěny ve výšce dvou metrů. Jedná se přibližně o 150 centimetrů čtverečních.

Proč město žádost zamítlo? "Protože plánovaný komín by vedl nad pozemkem, který je ve vlastnictví Statutárního města Liberec a Statutární město Liberec nemá zájem, aby nad jeho pozemkem komín vedl," zní vysvětlení mluvčí radnice Pavlíny Stránské.

Petr Černý vidí postoj liberecké radnice nekompromisně. "Město drží teplárně prst v zadku. To je zcela špatně, protože tím jen oddaluje problém, který bude muset brzy a radikálně řešit. Už dnes se totiž odběry z teplárny radikálně snižují, protože si lidé zateplují domy a tím klesá jejich spotřeba. To nejde donekonečna řešit zvyšováním ceny tepla z centrálního zdroje," tvrdí Černý.