Andrej Babiš při návštěvě dopravního podniku.

Andrej Babiš při návštěvě dopravního podniku. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Liberec by mohl získat více peněz, naznačil Babiš při návštěvě kraje

  • 2
Kdy se půjde do důchodu? A mohl by Liberec získat víc peněz z daní? I takové otázky řešil během své čtvrteční návštěvy Liberce ministr financí Andrej Babiš.

„Není něco špatně mezi státem, kraji a městy, když prý všichni hospodaří dobře a my jako dopravní podnik dostáváme pořád míň?“ ptal se Babiše ekonomický ředitel Dopravního podniku Liberce a Jablonce Milan Červenka.

Ministr se tomuto dotazu podivil, obce a města podle něj ročně hospodaří s přebytkem 176 miliard korun. „Tím, že vybíráme víc daní, dostávají i města víc peněz, garantuji vám, že i Liberec,“ řekl Babiš.

Patrně se k němu ještě nedostala informace o tom, že Liberec i Jablonec nad Nisou, města která dopravní podnik zřizují, od příštího roku chtějí řidičům autobusů a pomocnému personálu přidat.

MF DNES to potvrdili liberecký primátor Tibor Batthyány i ředitel dopravního podniku Luboš Wejnar. „Probíhá kolektivní vyjednávání. Co si budeme namlouvat, mzdy řidičů nejsou nejvyšší, takže navýšení je potřeba. Zatím to vypadá na růst o pět procent,“ uvedl ředitel.

Ministerstvo nemůže ovlivnit příspěvky dopravnímu podniku

Dopravník podnik, na rozdíl od regionálních a meziměstských dopravců, není dotován kraji a ministerstvo nemůže ovlivnit, kolik budou jednotlivé příspěvky činit. Neovlivní to ani lepší výběr daní, díky kterému od státu plyne krajům více peněz.

Změnit by to mohl lepší daňový příjem měst od státu prostřednictvím zákona o rozpočtovém určení daní. Kvůli nevýhodnému koeficientu za každého obyvatele města totiž Liberec získává za každého svého občana polovinu toho, co třeba obyvatel Plzně nebo Brna.

„Výdaje máme stejné jako Plzeň, ale příjmy poloviční. Podle toho to v Liberci vypadá. Takže kdybychom měli stejný koeficient jako Plzeň, můžeme dopravnímu podniku poslat stejně jako posílá Plzeň, tedy mnohem víc,“ argumentuje Jan Korytář, kandidát na senátora, který si právě změnu rozpočtového určení daní vytyčil jako svůj cíl.

„Není důvod mít míň, máme přece divadlo, zoologickou, botanickou a dopravní podnik, stejně jako jiná velká města. Pokud to mám zobecnit, tak výdaje máme stejné jako Plzeň, ale příjmy jako Chrastava,“ dodal Korytář.

Shodne se na tom ale i s ostatními stranami. Například liberecký primátor už spolu s primátory Českých Budějovic a Pardubic vyvíjí tlak na ministerstvo financí, aby se nevýhodný přepočet změnil ve prospěch Liberce. „Je to problém všech měst, která zřizují stejnou infrastrukturu jako Brno, Ostrava nebo Plzeň, ale přitom mají poloviční příjmy,“ zmínil Tibor Batthyány.

Nepoměr narovnáme, slíbil Babiš

A naději městu dal i Babiš. Na závěr svého setkání se zaměstnanci dopravního podniku přislíbil, že nepoměr se pokusí příští rok narovnat. „Teď, když vybereme víc daní, se podíl peněz bude příští rok navyšovat,“ řekl bez bližšího vysvětlení.

Zároveň na závěr své debaty zpochybnil, že se do důchodu bude odcházet v roce 2030 v 65 letech. „Mezitím tu bude dalších pět vlád a třikrát se to ještě změní,“ prohlásil.