V libereckých ulicích se natáčel hraný dokument z válečného období Soukromý spis generála Korotkova.

V libereckých ulicích se natáčel hraný dokument z válečného období Soukromý spis generála Korotkova. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Liberec Hollywoodem? Pro filmaře je tu levně

  • 2
Z Prahy couvají, Liberec z hledáčku nepouštějí. Zájem filmových štábů o liberecké ulice nebo stavby neklesá ani v době krize. Ročně se tu vystřídá v průměru pět štábů. Láká je především nižší cena za pronájem prostor, radnice si na druhou stranu přilepší do kasy.

"Peníze z pronájmů jsou jen jednou stránkou, nejsou to žádné horentní sumy. Filmování ale vždy město zviditelní. Lidé pak rádi poznávají ve filmech části města, jméno Liberce se šíří i mezi filmaři," uvedl mluvčí liberecké radnice Martin Korych.

Historické německé auto poskakující po křivé dlažbě ztemnělou a omšelou uličkou ještě minulý týden snímala kamera na Sokolovském náměstí. Liberec si jako kulisu pro svůj film z doby druhé války vybral ruský štáb a vyjma nápisů ve švabachu nebo vyvěšených svastik nemusel nic měnit.

V pražské filmové produkci K-International se ve městě natáčel pro ruskou televizi hraný dokument o nejslavnějším agentovi. Bude se jmenovat Soukromý spis generála Korotkova. Filmaři obsadili část liberecké radnice, Liebiegovy vily nebo Sokolovského náměstí. Své vybavení sbalili v neděli.

I Jiří Menzel natáčel v Liberci film Obsluhoval jsem anglického krále.

Jiří Menzel natáčel v roce 2006 v Liberci film Obsluhoval jsem anglického krále. Foto: Roman Čejka, MF DNES

Filmaři přiznávají, že kromě potřebných exteriérů nebo interiérů budov hrají roli pro výběr místa i finanční podmínky. Zvažovali prý i jiná města. "Ceny za pronájem jsou převážně výhodnější než třeba v Praze nebo městech s velkým turistickým ruchem," komentovala za filmaře Luisa Averina.

Za tři dny pronájmu radnice zaplatili asi sto tisíc korun. Peníze pak město použije na opravy svých budov. "Ceník" je tajemstvím, radnice jej z taktických důvodů nechce zveřejňovat.

Po filmových štábech zbyl nábytek a květiny

"Finanční faktor hrál určitě důležitou roli, určitě to bylo levnější než třeba v Žitavě nebo Praze. Kromě toho bylo důležité také to, aby budovy odpovídaly koloritu doby," přiblížila Michaela Bauerová, která se před lety podílela na v Liberci natáčeném celovečerním snímku podle divadelní předlohy George Taboriho Mein Kampf.

Peníze nejsou jediné, co městu po filmařích zůstane. Může to být nábytek, nebo třeba doslova záplava květin. Jako to bylo v případě filmu z dílny indických tvůrců s názvem Rockstar.

Co se točilo v Liberci

Grandhotel, Obsluhoval jsem anglického krále, David Copperfield, Kráska a zvíře 1950, Mein Kampf, Tři sezóny v pekle, Rockstar

"Slyšel jsem už kritiku, že v době krize pořizujeme tak nákladnou výzdobu. Přitom zbyla po filmařích," zasmál se Jaroslav Čech, vedoucí oddělení správy budov libereckého magistrátu.

Indický film, který slibuje, že bude trhákem příští sezony, Liberečané pravděpodobně nikdy neuvidí. Liberec jako jedno z mnoha měst, v nichž se natáčelo, většinou ani nefiguruje v titulcích.

"Je to spíš tak, že si Liberec doporučí jednotlivé produkce. Je ale možné, že třeba v případě Rockstaru nakonec do České republiky nějací indičtí turisté zavítají," míní Čech.