Podle České obchodní inspekce se boj proti podvodným prodejcům vyplácí (ilustrační snímek).

Podle České obchodní inspekce se boj proti podvodným prodejcům vyplácí (ilustrační snímek). | foto: Archiv MAFRA

Liberec jde proti „šmejdům“. Pomůžou letáky i internetové stránky

  • 1
Liberec se pustil do bitvy s nepoctivými obchodníky, kteří podvádějí především seniory. Varování nyní lidé najdou na letácích v čekárnách a lékárnách.

Začalo to nevinnou návštěvou v bytě osmdesátileté paní z Liberce. Obchodní zástupkyně telekomunikačního operátora s ní uzavřela smlouvu o provozu pevné linky včetně pronájmu telefonu, vše za výhodných dvě stě korun.

Jenže, ačkoli první vyúčtování bylo ještě v pořádku, další faktury už přesahovaly sedm set korun. Reklamace nepomohla, naopak, seniorka zjistila, že uzavřela hned několik smluv a má i více SIM karet, i když to nebyla pravda.

Podobných příběhů slyší městští strážníci v Liberci, ale i pracovníci poraden a České obchodní inspekce celou řadu. „Šmejdi“ navíc mají stále nové taktiky. Město se proti nim rozhodlo bojovat. Už před rokem jim vyhlásilo nulovou toleranci, teď spustilo i speciální web www.liberecprotismejdum.cz. A v plánu je i rozdávání letáků, které budou mít senioři k dispozici v čekárnách ordinací, v lékárnách či v klubech.

Předváděcích akcí ubývá

Podle České obchodní inspekce se boj proti podvodným prodejcům vyplácí. Předváděcích akcí ubývá. V první polovině letošního roku je nahlásilo jen sedm společností, což je o devět méně, než loni ve stejném období.

„Nesmíme ale podléhat přehnanému optimismu, pro podvodné prodejce je velkým lákadlem rychlý a snadný zisk a jsou kvůli tomu ochotni riskovat i pokutu nebo trestní stíhání,“ sdělila Radka Linhartová, ředitelka inspektorátu ČOI pro Ústecký a Liberecký kraj.

Za první pololetí zahájila inspekce správní řízení v deseti případech. Nejčastěji uvádějí prodejci neúplné informace v pozvánkách, neuvádějí ceny ani možnost odstoupit od smlouvy nebo vrátit zboží. Mezi nové praktiky navíc patří, že vybírají peníze od hostů přímo na akcích. Inspektoři rozdali pokuty za 340 tisíc korun, které už nabyly právní moci.

Prodejci se snaží dostat do bytů

„Novým trendem je, že se prodejci snaží dostat přímo do bytů. A to buď telefonicky nebo tím, že dotyčného osloví na ulici. Snaží se mu namluvit třeba, že něco vyhrál. Je to velmi nebezpečné, protože ti lidé jsou vystaveni nátlaku ze strany školených prodejců,“ doplnila Linhartová. Nový web města se snaží popsat nejpoužívanější taktiky „šmejdů“ a zároveň radí, co dělat.

„Čtenáři najdou na webu skutečné příběhy podvedených Liberečanů, stejně jako tam je i kompletní soupis firem, které inspektoři v letech 2014 a 2015 za nekalé praktiky pokutovali, stejně jako rady, co dělat, pokud se senioři stanou jejich obětí, a také návody, jak odstoupit od již uzavřené smlouvy,“ popsal náměstek libereckého primátora Ivan Langr.