Primátor Liberce Tibor Batthyány.

Primátor Liberce Tibor Batthyány. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Liberecké koalici hrozí rozpad, primátor navrhl odvolání náměstkyně

  • 4
Rozpad koalice hrozí na liberecké radnici. Zavinilo jej odvolání náměstkyně Karolíny Hrbkové ze Změny pro Liberec, které navrhl primátor Tibor Batthyány z hnutí ANO. Podle něj nepracuje, jak má, a manažersky selhala při přípravě nového územního plánu.

Svůj návrh svým koaličním partnerům oznámil jen pár hodin před zastupitelstvem, za což si vysloužil silnou kritiku.

„Územní plán se nikam neposouvá, navíc v materiálu, který paní Hrbková do zastupitelstva předložila, jsou zavádějící údaje a zkreslená fakta. Paní náměstkyně tvrdí, že vše běží a je v pořádku, ale není to pravda. Už v tuto chvíli je jasné, že harmonogram, který předložila, zase nabere zpoždění. A já už považuji neustálé změny za závažné, i veřejnost už na územní plán čeká. Cítím za něj odpovědnost. Nesměřuji to k rozpadu koalice, nemířím na Změnu, naopak Ivana Langra tam i nadále chci, dělá svou práci dobře, i pan Korytář práci dělá. Jestli si to někdo vysvětluje jako rozpad koalice, nemůžu mu v tom bránit,“ uvedl Tibor Batthyány, primátor města.

Korytář mu ale vyčetl, že s návrhem Změnu dopředu neseznámil. „Neproběhlo žádné koaliční jednání. Dvakrát jsem odvolání čelil, jednou osobně, na městě, jednou na kraji a teď to možná bude do třetice. Možná to bude i konec mé politické kariéry. Budeme jako náměstci asi nějakou chvíli ještě pracovat, pokud nebudeme odvoláni, ale nikdo si nemůže myslet, že ta koalice vydrží,“ uvedl Korytář.

Ani on, ani další z členů Změny Ivan Langr zatím sami odstupovat nebudou. „Teď to určitě nepoložíme,“ řekli shodně.

Pro odvolání hlasovali zastupitelé Starostů i ODS

Ze sedmatřiceti zastupitelů bylo pro odvolání Hrbkové dvaadvacet. Mezi nimi byli i někteří zastupitelé z opozičních Starostů pro Liberec, a také ODS. Také jim vadí průtahy v územním plánu.

„Paní náměstkyně neplní svou úlohu, jak má. Slíbila územní plán předložit ke schválení do konce tohoto roku, což se nestane a my se obáváme, že se to nestihne ani do konce tohoto volebního období. Střízlivý odhad je podle nás až rok 2020, což je opravdu krizové datum, protože ten rok končí platnost současného územního plánu a pokud se nestihne schválit nový, může to být pro Liberec katastrofa,“ vysvětlil Jiří Šolc, zastupitel za Starosty.

S tím souhlasí i Ondřej Červinka z ODS. „Jsem skeptický k tomu, že se územní plán vůbec povede schválit během následujících dvou let,“ podotkl. Proti odvolání se naopak postavila Zora Machartová, které se nelíbil způsob, jakým Batthyány odvolání navrhl. „Je to pro mě nepřijatelné, ať už je to paní náměstkyně, nebo někdo jiný,“ podotkla.

„Byla porušena veškerá pravidla i koaliční smlouva. Ta pak postrádá svůj význam a nadále nebude fungovat. Je absurdní vymýšlet rozdělení gescí na zastupitelstvu, to se mělo dělat na koaličních jednání,“ sdělila Zuzana Kocumová, zastupitelka za Změnu pro Liberec.

„Je to politika, boj o moc, což většinou všechno komplikuje, ani pan náměstek Kysela z ANO podle nás nepracuje tak, jak by měl, věci v jeho gesci za něj musejí dělat jiní, je známý tím, že nedrží slovo a dohody. Mrzí mě, že jsme na jeho výměnu netlačili ,“ zmínil Jaromír Baxa (Změna). „Je to jasné porušení koaliční smlouvy, je to zbabělé a hloupé a jestli to o něčem vypovídá, tak zejména o svém předkladateli,“ doplnil Josef Šedlbauer (Změna).

Nepřijatelný postup, vadí Hrbkové

Ani sama Hrbková moc své odvolání nechápe. „Ten postup, který byl zvolen, považuji za nepřijatelný, nikdy mi nic koaliční partneři nevyčítali, nestěžovali si na mou práci. Důvody zdržení územního plánu jsem předkládala na minulém zastupitelstvu. Přišla třeba nová nesouhlasná stanoviska od některých orgánů, například z hygienické stanice, krajského úřadu,“ sdělila Hrbková.

„Myslím, že problém je ten, že nejsme schopni bavit se otevřeně o problémech, které se pak řeší hlavně přes sociální sítě,“ dodala.

Korytář se ještě snažil odvolání Hrbkové zvrátit. Navrhl ji na postu náměstkyně ponechat, pouze územní plánování přesunout do gesce primátora. Hrbkové by pak zůstala veřejná zeleň a parky i městské lesy.

Jenže podle primátora by to bylo málo. „Tato gesce není tak rozsáhlá, aby na to bylo potřeba jednoho extra náměstka. To ty peníze můžeme dát jinam,“ podotkl Batthyány.