Liberecký magistrát

Liberecký magistrát | foto: Michal Klíma, MAFRA

Liberec mohl vydražit majetek za desítky milionů, místo toho platí pokutu

  • 9
Liberec zrušil na poslední chvíli dražbu svého majetku, v níž mohl získat téměř čtyřicet milionů korun. Město kvůli tomu musí zaplatit pokutu jeden a půl milionu. Nové vedení uvedlo, že chce prodávat nemovitosti spíše formou výběrového řízení.

V dražbě, která měla proběhnout v pátek, chtělo město kromě bytů prodat i některé pozemky. Jenže podle Jaromíra Baxy, ekonomického náměstka primátora, byla dražba pro město nevýhodná.

"Některé parcely bychom prodávali pod cenou. Je tam třeba velký pozemek ve Vesci, který lze rozdělit na několik menších a prodat je jednotlivě. Získáme za něj mnohem víc než tři miliony," uvedl Baxa.

Seznam majetku, který měl jít do páteční dražby, odsouhlasili zastupitelé ve starém složení ještě před loňskými říjnovými volbami. Nové vedení se netajilo tím, že z balíku bude chtít některé nemovitosti vyjmout. Například vilu na Masarykově ulici, kde dříve sídlilo ředitelství Libereckých výstavních trhů.

Její vyvolávací cena měla být 15 milionů korun. "Zatím máme pocit, že ji dokážeme jako město využít. Řada našich organizací sídlí v nájemních prostorách, část odborů je v budově policie a končí jim tam pronájem, takže potřebujeme úředníky někam přestěhovat," zmínil Baxa. Vyřešit problémy s prostorem chce tímto způsobem město i u komunitního střediska Kontakt, jehož provoz zvyšuje drahý nájem.

Do dražby bylo přihlášeno i několik bytů, některé byly obsazené nájemníky. "Pokud by se byt prodal, mohlo by to mít na lidi, kteří v něm bydlí, špatný dopad. Chceme si nejdříve promyslet, jakou bytovou politiku vlastně budeme prosazovat," doplnil náměstek.

Na dražbu dorazili lidé až z Brna

Tomu se nelíbí ani způsob prodeje městského majetku. Lepší než dražba by podle něj bylo výběrové řízení vedené přes realitní kancelář. "Smlouva s dražitelem je navíc pro město uzavřená nevýhodně," doplnil.

Opoziční zastupitelé však se zrušením dražby nesouhlasí. "Město se vzdalo potenciálních 39 milionů a zaplatí za to pokutu. To nemluvím o tom, že zrušení dražby takhle na poslední chvíli je nefér vůči lidem, kteří se na ni přihlásili. Někteří z nich si kvůli tomu vzali už i úvěr," upozornil zastupitel Jiří Kittner.

To potvrdil také Vítězslav Hoffmann, předseda představenstva společnosti 1. Dražební, která pro město nemovitosti prodává. "Od rána čelím nadávkám lidí, kteří přijeli na dražbu. Někteří dorazili až z Brna, Plzně nebo Prahy a jsou dost naštvaní," popsal v pátek Hoffmann. Dražbu totiž zrušilo město den před konáním.

"Omlouváme se jim, ale i když za to nemůžeme, bohužel jsme ti první, kteří jsou na ráně," dodal.

Toho zarazilo, že město považuje dražbu za špatný způsob prodeje majetku. Podle něj je totiž mnohem průhlednější než výběrové řízení. A myslí si to i Kittner. "Jenže novému vedení se nelíbí, protože pak neví, kdo ji vyhraje a oni nemohou posuzovat dopředu jeho profil," dodal bývalý primátor.