Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Martin Mráz, MF DNES

Liberec nebojuje dost proti hernám ve městě, tvrdí opozice

  • 1
Liberečtí zastupitelé z opozičního sdružení Změna pro Liberec chtějí regulovat počet heren v krajském městě. Podle nich stačí, aby radnice využívala zákona, který umožňuje odsunout hazard z blízkosti škol, nemocnic či úřadů. Opozice tvrdí, že by z města mohly zmizet až dvě třetiny všech heren.

Předpis platí už od roku 1990 a podle zastupitelů ze Změny pro Liberec by díky němu mohla radnice regulovat až 67 procent ze 150 heren v krajském městě. "Město téhle možnosti vůbec nevyužívá, rádi bychom to změnili," uvedla Jana Schlegelová z občanské iniciativy Je čas nemlčet.

Zákon však nestanovuje přesné podmínky regulace heren. Změna pro Liberec proto chystá novou vyhlášku, která by přesně vymezila lokality, ve kterých si město herny nepřeje. U ostatních pak navrhuje omezit otevírací dobu.

Jedním z takových míst, která se mají objevit na seznamu nežádoucích, je městská památková zóna, ulice podél tramvajové trati od Soukenného náměstí až na konečnou v Horních Hanychově a i některá sídliště, třeba Dobiášova.
"Navrhujeme omezit i otevírací dobu od 13 do 22 hodin, v pátek a v sobotu do 24 hodin," upřesnila Kateřina Absolonová, zastupitelka za Změnu pro Liberec.

Pro novou vyhlášku chtějí zastupitelé získat i kolegy z ostatních politických klubů. Čas mají do konce roku. Před měsícem přitom už zastupitelé jednu vyhlášku o hazardu schválili. Podle ní musejí provozovatelé heren sundat blikající reklamy a přestat lákat zákazníky na akce typu Ke hře pivo zdarma.

"Tuhle vyhlášku ale považujeme pouze za kosmetickou úpravu. Dohromady nic neřeší," zmínila Absolonová.

Herny? Příjem do liberecké kasy

Inspiraci by si mělo město vzít třeba z Chrastavy. "Ta některé herny úplně zrušila a provoz povolila pouze dvěma," zmínila. Zároveň si ale nemyslí, že úplné zrušení heren je správné řešení. "Vznikaly by pak černé herny, což nechceme," doplnila.

Navíc je hazard významným zdrojem příjmů liberecké kasy. V minulosti z něj plynulo podle zastupitele Jaromíra Baxy kolem 30 milionů korun ročně. Letos se odhadem vybere kolem patnácti milionů korun.

"Peníze jsou ale draze vykoupené navýšením sociálně patologických jevů," prohlásil Baxa. V České republice je odhadem sto tisíc lidí závislých na hře na automatech.

Z posledních průzkumů vyplývá, že ročně jich přes léčebnu projde průměrně kolem 600 lidí. Podle Davida Adamečka, ředitele Advaity, která se zabývá léčbou závislostí, v poslední době přibývá hlavně hráčů závislých na sázení. A jsou mezi nimi i čerstvě osmnáctiletí.