Dopravní hřiště v Liberci. Město ho od kraje nechce ani zadarmo.

Dopravní hřiště v Liberci. Město ho od kraje nechce ani zadarmo. | foto: Bořivoj Černý, MAFRA

Zadlužený Liberec odmítl dopravní hřiště zadarmo, chce stavět nové

  • 17
Liberecký kraj nabídl zadluženému Liberci zadarmo dopravní hřiště, město ho ale odmítlo a chce si ve Vesci postavit nové. Podle primátorky stávající hřiště nevyhovuje a radnice bude raději investovat do veseckého areálu.

O co jde? Liberecký kraj koupil před několika lety od TJ Slavie dopravní hřiště a za několik milionů ho opravil.

"Protože v celém kraji provozují tato hřiště města a obce, rozhodli jsme se ho dát Liberci. Zároveň jsme i přislíbili, že jako dosud budeme na každého žáka čtvrté třídy, který tam bude dělat takzvaný řidičák na kolo, přispívat stokorunu. Už podruhé to rada města zamítla, chce si postavit vlastní," vysvětlil hejtman Martin Půta.

Specialistka na dopravu Stanislava Jakešová, která se hřištěm zabývala mnoho roků v rámci své funkce vedoucí odboru dopravy na Libereckém kraji, vzniklou situaci nechápe.

"Mě velmi mrzí, co se kolem toho děje. Současné hřiště potřebám dopravní výuky plně vyhovuje. Považuji stavbu nového za kontraproduktivní, nejen proto, že bude hůř dostupné. Trošku mám pocit, že to je od města takový šprajc," řekla Jakešová.  

"Argumenty, že tam chybí kruhový objezd, nebo funkční semafory, neobstojí. Děti se tam nemají učit jezdit rychle, ale podle předpisů. To místo je dobré, je to užitečná věc a když se kraj s městem nedomluví, trpět tím budou jenom děti."

Reagovala tím mimo jiné na rozhodnutí Libereckého kraje, že když si hřiště město nevezme, definitivně ho zavře prvního února příštího roku.

Děti se musí převlékat na chodbách

Tanečkům kolem hřiště nerozumí ani zastupitelka města Zuzana Tachovská (Změna pro Liberec). Udivuje jí hlavně, že zadlužené město chce budovat hřiště nové.

"Děti v ZŠ na náměstí Míru se musely převlékat rok a půl na chodbách, protože radnice neměla peníze na opravy šaten a tělocvičny. Kde chce vzít několik milionů na nové hřiště?" ptá se matka dvou malých dětí, která má k hřišti nostalgický vztah. Chodili tam s ní rodiče, nyní tam vodí své děti, a oceňuje, že je ve středu města.

Přestože rada města Liberce dar dvakrát odmítla, nemá vedení radnice jasno. Ze zápisů jejího jednání vyplývá, že například ekonomický náměstek primátorky Jiří Šolc je pro staré hřiště, nebo o něm chce alespoň dál jednat, ČSSD je proti.

"Hřiště již dávno nesplňuje potřebné parametry, v lokalitě stávajícího dopravního hřiště není možný žádný rozvoj a investice jsou nezbytné," uvedla primátorka Martina Rosenbergová.  

Chtějí zlepšit vesecký areál

Podle ní proto rada diskutovala o možnostech investovat do svého majetku.

"Chceme zatraktivnit ještě více Vesec, když už ho máme. Staré, dožilé hřiště s pronajatými nebytovými prostory, bez možnosti rozvoje, mi zase tak atraktivní a ´přínosné´ pro město nepřipadá," doplnila Rosenbergová.

Jinak to vidí hejtman Půta. Podle něj nejde jen o dopravní hřiště, ale o celý systém narovnání finančních toků mezi městem Liberec a krajem: "My jsem ochotní přispívat víc na divadlo, například letos jsem dali o tři miliony víc, ale nechápeme, proč bychom měli platit Dům dětí a mládeže v Liberci? Na tohle liberecká radnice slyšet nechce."

To potvrdil i hejtmanův náměstek pro ekonomiku Marek Pieter, který s náměstkem primátorky Šolcem vytvořili memorandum, v němž byly navrženy toky peněz z kraje do města a naopak.

"V jejich radě to neprošlo," říká Pieter, který nyní chystá znalecký posudek na hřiště a dopis všem libereckým zastupitelům. Když ani oni dar nepřijmou, kraj hřiště prodá nejvyšší nabídce.