Bývali olympionici se sešli v Jablonci se svými mecenáši - starosty i senátory.

Bývali olympionici se sešli v Jablonci se svými mecenáši - starosty i senátory. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Liberec utrpěl debakl s Držkovem. Prohrál v úctě k bývalým olympionikům

  • 4
Držkov, obec na Jablonecku s pěti sty padesáti obyvateli, uštědřila debakl stotisícovému Liberci. Krajská metropole a malá vesnička se však nestřetly na hřiště. Popasovaly se v tom, jak si váží bývalých reprezentantů, kteří proslavili Československo na olympiádách

Historie Liberce se úspěšnými olympioniky hemží, radnice jim však nedala na přilepšenou k penzi ani korunu. Držkov daroval sportovním hvězdám ve výslužbě jako přilepšenou ke skromným důchodům tisíc korun.

Roční rozpočet Držkova je něco málo přes čtyři miliony korun, rozpočet Liberce zhruba čtyřistakrát větší.

"Chtěli jsme olympionikům ukázat, že si ceníme toho, jak reprezentovali naši republiku," vysvětlila starostka Držkova Jiřina Voláková. "Sportu fandím a jsem vždycky dojatá, když vítězům hrají naši hymnu."

K liberecké primátorce Martině Rosenbergové se předsedovi severočeského klubu olympioniků Pavlu Bencovi nepodařilo vůbec proniknout a poprosit ji o pomoc pro bývalé reprezentanty.

"V Liberci pracuji třicet jedna let a bylo pro mě srdeční záležitostí, abych tady s žádostí o příspěvek pro bývalé olympioniky uspěl," řekl Benc. "Ale k primátorce jsem se přes její sekretariát vůbec nedostal."

Jablonec na rozdíl od Liberce olympionikům pomohl

Benc volal na sekretariát primátorky zhruba před dvěma měsíci a snažil se domluvit si s Rosenbergovou schůzku.

"Úřednice mi ale řekla, že paní primátorka je zaneprázdněná kvůli volbám a referendu," konstatoval Benc. "Tvrdila, že se ještě ozve, ale nikdo z města mi už pak nevolal."

Úplně opačně dopadl předseda klubu olympioniků v sousedním Jablonci nad Nisou. "Bylo pro mě poctou Pavla Bence přijmout a popovídat si s ním u kafe," prohlásil jablonecký primátor Petr Beitl.

Benc si přivezl ze zimní olympiády v Calgary 1988 bronzovou medaili. Vybojoval ji v běhu na lyžích jako člen československé štafety.

"Když jsem sám sportoval, měl jsem Pavla za vzor," dodal Beitl. "Styděl bych se, kdybychom bývalým olympionikům nedali peníze, protože i tak malá obec jako Držkov jim věnovala tisíc korun."

Jablonec uvolnil pro bývalé olympioniky deset tisíc korun. Podle Bence peníze využijí na léčebné pobyty v lázních nebo si za ně koupí léky.

Liberecký kraj jim poskytl sto tisíc korun, přispěla také města Tanvald, Smržovka, Velké Hamry a vesnice Držkov, Plavy a Albrechtice v Jizerských horách.

Zadlužený Liberec nemá kondici na dary olympionikům

"Mrzí mě, že Liberec mezi dárci chybí. Vždyť loni získal titul Evropské město sportu," upozornil Benc. "A když ne polovina, tak alespoň čtvrtina olympioniků prošla Duklou Liberec, a udělala městu dobré jméno v celém světě."

Mluvčí libereckého magistrátu Zuzana Minstrová tvrdí, že sekretariát Rosenbergové nabídl Bencovi dva termíny pro osobní schůzku.

"Podle asistentky primátorky však nereagoval," dodala Minstrová. "Bylo by dobré, pokud by se pokusil k primátorce objednat znovu."

Podle Minstrové se však město nenachází v tak dobré kondici, aby mohlo finančně podporovat bývalé olympioniky.  Liberec tíží víc než dvoumiliardové dluhy, jež pramení z doby, kdy ve městě vládly koalice na čele s ODS.

Liberecká opoziční zastupitelka Zuzana Kocumová považuje za ostudu, že radnice bývalým reprezentantům nic nedala.

"Všichni víme, jak špatně na tom město je, a jen těžko můžeme olympionikům rozdávat statisíce nebo desetitisíce korun," řekla Kocumová. "Alespoň pár tisíc korun bychom jim však dát měli."