Dřív klubům pro mladé sportovce pomáhaly také peníze, utržené z hazardu. Ty totiž hazardní společnosti odváděly přímo sportovním, kulturním a sociálním organizacím. (ilustrační snímek)

Dřív klubům pro mladé sportovce pomáhaly také peníze, utržené z hazardu. Ty totiž hazardní společnosti odváděly přímo sportovním, kulturním a sociálním organizacím. (ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Zadlužený Liberec musí šetřit i na sportu dětí. Rodiče doplácí tisíce

  • 8
Zchudlý Liberec musí splácet pohledávky po minulých vládcích a nezbývají mu tak peníze, kterými by podpořil malé sportovní kluby a tělovýchovné jednoty. Rodiče dětí tak musejí platit ze svého tisíce.

Jana Kuhnová žije v Liberci. Má dvě děti a obě sportují. Protože ale zadlužené město podporuje sportovní oddíly mnohem méně než dříve, musí jejich matka sáhnout pořádně hluboko do kapsy. Podobné problémy jako ona nyní musí řešit mnoho rodičů ve městě.

"Starší syn začal tento rok s thai boxem. Měsíčně mu platím šest set korun, ročně nás to tedy bude stát šest tisíc. Myslím si, že to není až tak velký náklad pro fungování rodiny. S mladším synem je to však daleko vyšší zásah do našeho rozpočtu," líčí žena.

Mladší syn totiž hraje hokej. "Od října se nám příspěvek zvednul na patnáct set korun. Ročně nás tedy podpora jeho sportování bude stát osmnáct tisíc. Příspěvek se platí celoročně na rozdíl od thai boxu. A to už je nemalý výdaj. Není v tom započítána výstroj a výzbroj, které stojí také nemalé prostředky," upozornila Kuhnová.

"A to jsme původně měli přispívat až čtyři a půl tisíce měsíčně, protože náklady na jednoho hráče jsou cca kolem pětapadesáti tisíc ročně," poznamenala. Všechno stojí peníze: pronájem ledové plochy, náklady na kabiny nebo-li teplo, voda a elektřina, trenéři, výjezdy týmu na zápasy a další.

Za poslední dva roky je celková ztráta tělovýchovné jednoty, kterou navštěvuje i Kuhnové syn, skoro 14 milionů. "Ztrátu zadotovala společnost S Group Holding," podotkla Kuhnová.

Nemohu nic dělat, říká náměstek Šolc

Žena dokonce hovořila i s ekonomickým náměstkem primátorky Jiřím Šolcem. "Město dle jeho slov má velké pohledávky po minulých vládách, které musí splácet. Tyto dluhy vznikly výstavbou sportovišť jako je hokejová aréna a okolní sportoviště, Ski areál Ještěd, sportovní areál ve Vesci nebo plavecký bazén," posteskla si.  

"Nemalé prostředky musí také město vynaložit na opravy a údržbu těchto sportovišť. Rád by tělovýchovným jednotám přispíval na fungování a podporu rozvoje daleko vyššími částkami, ale není to v silách města," dodala.

Náměstek si na rozhovor vzpomíná. "Na tu paní si pamatuju. Ona to vidí ze svého hlediska, povídali jsme si o tom, ale já bohužel v současné situaci pomoci neumím," řekl.

"Minimálně dvě třetiny libereckého dluhu jdou za sportovními stavbami: ať už je to aréna, fotbalový stadion nebo sportovní areál na Ještědu. Kdybychom se dostali na úroveň okolních nebo jiných velkých statutárních měst, a kdybychom neměli takhle obří závazky, je jasné, že bychom mohli dávat peněz třeba do sportovních klubů víc," podotkl. 

Dřív klubům pomáhaly také peníze utržené z hazardu. Ty totiž hazardní společnosti odváděly přímo sportovním, kulturním a sociálním organizacím.

Utratíme milion ročně, říkají v tělovýchovné jednotě

"Nyní ony platby jdou přes rozpočet města Liberce. Jedině zastupitelstvo může rozhodnout o tom, kolik peněz kterým oddílům poskytne. Máme na to sportovní fond, který peníze přerozděluje. Do sportu město dává víc než sto milionů korun, přičemž všechny příjmy z hazardu činí něco pod šedesát milionů. To, že někde někdo dostával dřív víc, protože si to uměl domluvit s hazardní organizací, to je samozřejmě pravda. Ale to my ovlivnit neumíme a samozřejmě nevíme, kolik sportovní organizace od hazardníků dostávaly," dodal náměstek.

Jak vidí současný nelehký stav sami zástupci sportovců? "Každý potřebuje peníze. Naše jednota utratí bezmála milion ročně sehnat je je těžké. V předešlých letech jsme dostávali od města víc. Loni jsme nedostali nic. Rodiče musí dětem platit i to, co dřív nemuseli. Vybíráme příspěvky, a to dost veliké," komentuje nastalou situaci Jaroslav Šverma, tajemník Tělovýchovné jednoty Slavia v Liberci. Podle jeho slov například prosila jednota město o dotaci na určitou akci.

"Vypsali jsme žádost a zatím se město vůbec neozvalo. Když jsme se ptali na dotace na jednorázové akce, řekli nám, že letos se podporovat nebudou," konstatoval.

"Vypsali jsme taky žádost o dotaci na dlouhodobou podporu oddílu a zatím nic, mám v plánu se na městě pozeptat, jak to bude vypadat," dodal. 

Liberecký kraj je o poznání štědřejší. "U Libereckého kraje jsme taky žádali o dotaci a tu už jsme dostali. Pro plavce nám dali padesát a pro volejbal osmnáct tisíc. Kraj se k tomu staví trochu líp," poznamenal Šverma.